Avustralya Turu

Avustralya bir kıtaya da adını veren büyük bir ada ülkesidir. Diğer adıyla Okyanusya kıtasının en büyük adası, dünyanın yüzölçümü en küçük kıtasının bir parçasıdır.

Avustralya Turu

Avustralya Turu

Avusturalya’yı haberlerde sık sık evlerden çıkan yılanlarda, şehre inen kangurularla, dev örümcek ve tarantulalarla görmüşsünüzdür. Avusturalya tam olarak vahşi yaşam ile insan yaşamının bir arada barındığı bir ülkedir. Ülke bünyesinde birçok farklı hayvan ve bitki türünü barındırır. Kanguruların yaşadığı tek ülke olması dolayısıyla kangurular, ülkenin sembolü haline gelmiştir. Geçtiğimiz yıl çıkan büyük bir yangın sonucu bölgede birçok hayvan ve bitki türü yanmıştır. Bölgede başlatılan çalışmalar sonucu yangın daha fazla yayılmadan kurtarılmıştır.

Nüfus

Avusturalya tropikal yanının dışından ticari, kültürel ve mimari açıdan da gelişmiş bir ülkedir. Ülkenin mimari sembolü Sydney Opera binasıdır. Sydney şehri başkent olarak bilinse de başkenti Kanberra şehridir. Başkent olmasına rağmen Sydney ve Melbourne şehirlerinden daha düşük nüfusa sahiptir. Avusturalya’nın en kalabalık, en bilinen şehirlerinden biri de Melbourne’dür. Melbourne, dünyada en yaşanabilir şehirler arasında yerini almıştır. Avusturalya nüfusunun büyük çoğunluğunu Avrupa’dan göç eden insanlar oluşturur hatta ilk olarak Hollanda’dan yaşanan göçler sebebiyle buraya New Hollanda (Yeni Hollanda) adı verilmiştir. Avrupa göçleri dışında, nüfusun geri kalanını oluşturan yerli halk Aborjinler oluşturur. Aborjinler, Avusturalya’nın hala birçok bölgesinde yaşamaktadır.

Kültür

Avusturalya kültürel açıdan oldukça gelişmiş bir ülkedir. Sanat faaliyetleri oldukça yaygındır. Ülkede her yıl film festivalleri, müzik festivalleri düzenlenmektedir. Ayrıca Aborjin kültürünü yaşatmak amaçlı kültürel festivaller de düzenlenir. Sydney Opera Binası’nda süzekli olarak opera, tiyatro gösterileri düzenlenir. Ülke doğal açıdan fotografik birçok manzara içerdiği için film platosu olarak da kullanılır.

Ulaşım 

Avusturalya’ ya havayoluyla seferler düzenlenmektedir. Sydney, Melbourne, Perth ve Adelaide şehirlerine Türkiye’den uçuş vardır.

Gezilecek Yerler

Sydney

Sydney, Avusturalya’nın en kalabalık şehridir. Ayrıca ticari ve turistik açıdan da en gelişmiş şehridir. Dünyada da büyük bir limana sahip olması dolayısıyla ticari merkezlerden biri olarak bulunur.

Şehrin sembolü ilginç bir mimariye sahip olan opera binasıdır. Opera binasında her yıl çeşitli etkinlikler, yılbaşında da gösteriler düzenlenir. Harbour Köprüsü de şehrin sembollerindendir. Modern mimari açısından oldukça yenilikçi eserlerin bulunduğu şehirde, çok sayıda gökdelen, köprü ve liman bulunmaktadır.

Şehir, mimarinin yanı sıra okyanus kıyısındaki plajlarıyla, turkuaz koylarıyla da tatil açısından uygun bir şehirdir.

Melbourne

Melbourne, dünyada yaşanabilir şehirler arasında ilk sırada yer alan Avusturalya’nın nüfus açısından ikinci en büyük şehridir. Kültürel, turistik, ticari açıdan da oldukça gelişmiş olan şehirde her yıl büyük spor müsabakaları yapılmaktadır. Melbourne dünyada önemli şehirler arasına sokan özelliklerden biri de dünyanın en büyük tenis müsabakalarından birine ev sahipliği yapması ve oldukça büyük bir spor kompleksine sahip olmasıdır.

Tarihi açıdan çok geçmişe dayanmayan şehrin en eski eserlerinden biri Kraliyet Sergi Binası’dır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Birçok filme de ev sahipliği yapan şehir, sanat faaliyetlerine de oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Perth

Perth şehri, eşsiz doğal güzellikleri barındıran oldukça modern bir şehirdir. Ekonomik açıdan gelişmeye devam eden şehir, dünyanın en geniş koleksiyonuna sahip Batı Avusturalya Sanat Galerisi ile meşhurdur.

Şehirde görülebilecek doğal yerler; Perth Sahilleri, Kings Park-Botanik Bahçesi, Swan Nehri ve bölgesinde yer alan yerlerdir. Perth şehri etrafındaki doğal parklarda tazmanya canavarı, kanguru gibi canlıları görebilirsiniz.

  • CANBERRA
  • ADELAİDE
  • BRİSBAİNE
  • CAİNS
  • DARWİN diğer Avustralya şehirleridir.

 

Doğal Güzellikler/Parklar

Avusturalya biyolojik çeşitlilik, doğal alanlar açısından dünyada nadir bulunan bölgelerden biridir. Ülkenin birçok kısmı, doğal sit alanı olarak koruma altındadır. Ülkenin bazı kısımları vahşi yaşam dolayısıyla insan yaşamına uygun değil, doğallığı bozmamak adına insanların giriş yapılması istenmemektedir. Avusturalya içerisinde bir adet çöl, büyük ormanlar, mercan resifleri, ilginç bakterilerin bulunduğu göller, şelale ve nehirler barındırır. Okyanus altı çeşitlilik bakımından da oldukça zengindir. Ülkede görülebilecek doğal alanlar arasında Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı, Büyük Mercan Resifleri, Simpson Çölü, Kings Kanyonları, Kakadu Milli Parkı, Broome, Kimberley Bölgesi, Hillier Gölü yer alır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR