Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığı hastalık değil bir belirtidir. Ses kısıklığına genel olarak üst solunum yolunda ortaya çıkan grip, nezle gibi enfeksiyonlar neden olmaktadır. Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığına evde doğal çözüm? Detaylar haberimizde...

02.03.2020-13:52 - (Son Güncelleme: 20.10.2021-09:10)

Ses kısıklığı hastalık değil bir belirtidir. Ses kısıklığına genel olarak üst solunum yolunda ortaya çıkan grip, nezle gibi enfeksiyonlar neden olmaktadır. Ses kısıklığı neden olur? Çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı için kür tarifleri?

SES KISIKLIĞI NEDEN OLUR?

Ses kısıklığına neden olabilecek sebepler şunlardır:

- Asit reflü

- Ses tellerini aşırı kullanmak

- Alerjiler

- Toksik maddelerin solunması

- Aşırı derecede öksürmek

- Gırtlakta bulunan ses kutusuna darbe almak

SES KISIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

- Ilık tuzlu su ile gargara: Ses kısıklığı için ılık tuzlu su ile gargara yapmak olumlu sonuçlar yaratmaktadır. 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave edip gargara çözeltisi hazırlayın rahatlama hissedinceye dek boğaz gargarası yapın.

- Solunan havayı nemlendirmek: Nemli hava balgamın inceltilmesi ve boğazdaki tahrişin iyileşmesine katkı sağlar. Ilık su ile duş almak da boğazın nemlendirilmesine fayda sağlayarak ses kısıklığına çözüm sunar.

- Boğaz pastilleri kullanmak: Bal, limon, yeşil çay ya da ekinezya içeren pastiller ses kısıklığına çözüm sunar.

- Elma sirkesi içmek: Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ses kısıklığını gidermek bir çay bardağı suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ekleyin karışımı tüketin.

- Ballı papatya çayı tüketmek: Papatya çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar içermektedir. 

- Zencefil kökü: Zencefil ses kısıklığını gidermek için iyi bir çözümdür. Zencefil farklı şekillerde hazırlanarak kullanılabilmektedir.

KABUKLU TARÇIN KÜRÜ

Birkaç tane kabuk tarçını kaynamakta olan bir bardak sıcak suyun içine atarak 5 ila 6 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ardından da altını kapatarak demlenmeye bırakın. Kürü süzdükten sonra bir tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırarak çocuğunuza içirin.

SES KISIKLIĞI İÇİN KARIŞIK KÜR

Eşit miktarlarda olacak şekilde zencefil, nar çiçeği, hibiskus, adaçayını karıştırın. Kaynamakta olan bir su bardağı sıcak suyun içine ilave ederek kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Demlenmeye bıraktığınız bu kürü demlenmenin ardından süzülerek bir bardağa alın. Her gün 1 bardak tüketilebilir.

SES KISIKLIĞI İÇİN NE YAPILMALI?

Ses kısıklığı için çözüm önerilerinde bulunan Op. Dr. Zeki Sezgin konuyla ilgili şunları kaydetti: ''Ses kısıklığının geçmesi için yapılacak en önemli şey ses tellerini dinlendirmektir. Bu durumun iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Şarkı söylemek gibi ses tellerini daha iltihaplı hale getiren aktivitelerden birkaç gün kaçınmak faydalı olur. Sesinizi olabildiğince az ve sizi doğal hissettiren bir seviyede kullanmanız iyi olacaktır.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal