Kendi anlatımına göre kısa bir süre öncesine kadar İstanbul’da ayakkabı boyacılığı yapan ve çok az bir zamanda sonra Türkiye’nin en zengin iş adamları arasına giren Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği tüm mallarına el koyma kararıyla gözler yine bu ismin üzerine çevrildi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ve SBK Holdingin tüm mal varlığına mahkeme kararıyla el konulması üzerine haber365.com.tr muhabirlerinin yaptığı araştırmalarda çok ilginç bilgilere ulaşıldı.

Sokakta ayakkabı boyacılığından bir anda en zengin iş adamları arasına yükselen Sezgin Baran Korkmaz’ın bir anda Amerika’da bulunan ünlü Mueller Fonlarının Türkiye’deki sermaye temsilcisi olması o dönemde bir çok kişinin dikkatini çekti.

Türkiye ile ABD arasında büyük bir krize sebep olan ve CIA hesabına çalıştığı iddia edilen Rahip Brunson, cezaevinden çıkarken Sezgin Baran Korkmaz’ın satın aldığı Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne ait özel bir cipe binerek adliyenin kapısından uzaklaşması da dikkatlerden kaçmamıştı.

Amerika’da vergi kaçırma, hayali ihracat ve dolandırıcılık başta olmak üzere birçok mali suçun işlendiği bir dosyada adı geçen Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki mal varlıklarına da Utah Eyalet Mahkemesinin talebi sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konuldu.