Satışı Yasaklanan Ürünler Nedir?

İçişleri Bakanlığı, gece yayımlanan kararname ile marketlerde zorunlu ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışını yasakladı. Peki, satışı yasaklanan ürünler nedir?

04.05.2021-16:01 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-17:08)Satışı Yasaklanan Ürünler Nedir?

İçişleri Bakanlığı’nın gece saatlerinde 81 il valiliklerine göndermiş olduğu kararname içerisinde, pandemi ile mücadele kapsamında "Market Tedbirleri" olarak açıklanan karar da; kırtasiye, züccaciye, elektronik alet ve bahçe ürünleri gibi birçok ürünün satışının yasaklandığı bilgisini paylaştı. Yasakların başlangıç tarihi olarak ise 7 Mayıs günü açıklandı.

HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞI YASAKLANDI?

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre marketlerde (zincir ve süper marketler de dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamında bulunan ürünlerin dışında kalan herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler de dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece ve sadece hayvan yemi ve mamaları ile kozmetik ürünlerinin (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satış işlemi yapılabilecek.

Daha önce getirilmiş olan alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil); elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak ile birlikte denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz bir şekilde yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete de neden olunmayacak şekilde işlemler uygulanacak.

ONLINE ALIŞVERİŞTE YASAK VAR MI?

Bakkalar ve marketler ile ilgili düzenlemeye ilişkin İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı yeni açıklamalarda bulundu. Çataklı açıklamasında, "Bu süreç canlı bir süreç. Tam kapanma dönemindeki süreçte yaptığımız düzenlemeler, nelerin satılıp satılamayacağı, nerelerin kapanıp kapanmayacağı, cumartesi - pazarın aynısı tam kapanma sürecine yansımış oldu.

Gıda, temel ihtiyaçlar başta olmak üzere belirledik. Bu dinamik süreç. Yeni ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirler almamız gerekiyor. Marketler de yeni bir süreç. Yeni bir genelge yayınladık. Hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirledik. Minimum yoğunluk temel amaç. Online satışlara gelince amacımız kalabalıkları bir araya getirmemek. Online alışverişlerle ilgili durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR