Sıradaki Videolar
16 Nisan 2021 Cuma 14:34 - (Son güncelleme: 12 Mayıs 2021 Çarşamba 07:00)

Sağlıkçılar Hasta Bebeklere Ailelerinin Yokluğunu Hissettirmiyor

Sağlık çalışanları, farklı sebeplerle ailelerinden uzakta tedavi gören bebeklere, ailelerinin yokluğunu hissettirmemek adına ellerinden geleni yapıyor.

Koronavirüsle mücadelede en ön cephede yer alan sağlık çalışanları, 1 yılı aşkın süredir fedakarca hayat kurtarmak için ellerinden geleni yapıyor.

Sağlıkçılar, virüs ya da farklı hastalıklar sebebiyle annelerinden ve ailelerinden uzakta tedavi gören çocuk ve bebek hastalarla özveriyle ve şefkatle ilgileniyor, ailelerinin yokluğunu hissettirmemeye çalışıyorlar.

AİLE YOKLUĞU HİSSETTİRİLMİYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, annesi veya babası koronavirüs nedeniyle farklı servislerde, hastanelerde tedavi gören ve bu süreci onlardan ayrı atlatmak zorunda kalan çocuklara ev sahipliği yapan hastanelerden biri.

Doktorlardan hemşirelere ve hasta bakıcılara kadar tüm çalışanlar, koronavirüs ya da farklı hastalıklar nedeniyle tedavi gören, annesi ve babası kendisine refakat edemeyecek durumda olan bebek ve çocuklara, ailelerinin yokluğunu hissettirmemek için büyük çaba gösteriyor.

''DUYGUSAL BAĞLAR DAHA KUVVETLİ OLDU''

Hastanede koronavirüs salgınının yayılımını önlemek amacıyla çeşitli önlemler alınırken, daha önce Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde bulunan çocuk oyun alanları ve oyuncaklar da bu tedbirler kapsamında kaldırıldı.

Hastane Başhekimi Necdet Sağlam, hastanede koronavirüs testi pozitif ve negatif olan kişilerin bir araya gelmeyecek şekilde planlama yapıldığının altını çizerek, "Çocuk hastalarımızla ilgili aynı yöntem uygulandı. Özellikle personelimizle çocuk ve kadın doğum hastaları arasındaki duygusal bağlar daha kuvvetli oldu. Bazen hasta çocukları personelimiz beslemek, onlara sahip çıkmak zorunda kaldı. Annelerin çocuklarından ayrıldığı, refakatçilerin olmadığı dönemlerde sağlık personelimiz onlara destek verdi." dedi.


ÇOCUK HASTA SAYISINDA BELİRGİN ARTIŞ VAR

Koronavirüse yakalanan çocuk hasta sayısında belirgin artış gözlemlendiğine dikkati çeken Sağlam, "Çocuk hasta sayısındaki artış, toplum içerisindeki oranla aşağı yukarı aynı. 'Üç dalgadan ilk ikisinde az çocuk hasta oluyor da üçüncüsünde çok hasta oluyor' gibi bir izlenim edinmedik. Çocuklarda daha çok sekonder enfeksiyonlarda veya Kovid-19 sonrası sıkıntılı tabloda MIS-C denen bir sendrom var. O da burada başarılı bir şekilde tedavi ediliyor. Ama çocukların hareketlerinden, okullardan bulaşmayla ilgili ciddi gözlemlerimiz var." diye konuştu.

Sağlam, salgın sürecinde sağlık çalışanlarının önemli fedakarlık yaptığını vurgulayarak, "Ailelerinden, kendi sağlıklarından fedakarlık yaparak hastalarına ciddi şekilde sahip çıktılar. Bu konudaki hassasiyeti toplumumuzdan da beklemek sağlık çalışanlarının hakkıdır. Bu konuda toplumumuzun duyarlı olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

''YÜZDE 60-70 ORANINDA POZİTİFLİK SAPTIYORUZ''

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği İdari Sorumlu Prof. Dr. Betül Sözeri, çocuk hastalardaki semptom sıklığında büyük değişiklik olmadığına ancak temaslı hasta sayısının giderek artış gösterdiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Semptomatik hastadan ziyade temaslı çocuk hastaları geçen seneye göre daha sık görüyoruz. Acil serviste öksüren, boğazı acıyan, burnu tıkanık olan çocuk hastaları çok sık görüyoruz ve her başvuran hastadan PCR örneklemesi alıyoruz. PCR örneklemesi yaptığımız hastalarda yaklaşık yüzde 60-70 oranında pozitiflik saptıyoruz. Çocuk hasta kliniğine ve çocuk acil servis kliniğine Kovid-19 semptomlarıyla başlayan hastaları akciğer problemleri içindeyse, oksijen ihtiyaçları varsa, yaşları küçükse beslenemiyorsa veya başka problemleri, başka hastalık bulguları varsa hastaneye yatırarak izliyoruz.

Kovid-19 pozitifliğini bildiğimiz hastaları yatırdığımız özel bir servisimiz var. Enfeksiyondan 5-6 hafta sonra ortaya çıkan, Kovid-19 komplikasyonu olarak bilinen multisistem inflamatuar sendrom bulgularıyla gelen hastalarımız oluyor. Bu hastaları çoğu zaman genel pediatri servisinde, büyük çoğunluğunda da romatoloji servisinde takip ediyoruz. MIS-C tablosundaki hastaların yaklaşık yüzde 20-25'inin yoğun bakım ihtiyaçları, zaman içinde plazma değişimleri veya yüksek doz kortizon tedavisi ihtiyaçları olabiliyor. Çoğunlukla 10 gün içinde hastalar toparlanıp taburcu edilebiliyor. Daha sonra onları poliklinikte takip ediyoruz."


''HASTALIĞIN SEYRİ ÇOCUKLARDA AGRESİF DEĞİL''

Koronavirüs bulgularıyla gelen çocuk hastalarda hastalığın seyrinin erişkin hastalardaki kadar agresif olmadığına değinen Sözeri, "Ciddi solunum yetmezliği, entübe olma gereksinimi solunum bulgularıyla yoğun bakıma yatan hasta sayımız oldukça az. Altta yatan ciddi akciğer komplikasyonları olan, serebral palsi olan, zaten kronik akciğer hastalığı olan hastaların genelde Kovid-19 enfeksiyonlarından ağır bir şekilde etkilenerek yoğun bakıma ihtiyaçları gelişebilmekte." dedi.

"HEMŞİRELERİMİZ, MERHAMETLE VE SEVGİYLE HİZMET EDİYORLAR"

Sözeri, koronavirüslü çocuk hastanın yanında mutlaka refakatçi kaldığını, çocuk hastaların tek başına hastanede kalmasının yasal ve idari açıdan mümkün olmadığını belirterek, şunları anlattı:

"Çocuğun yanında kalacak refakatçisi de bazen Kovid-19 pozitif olabiliyor. Diyelim ki çok küçük bir bebek annesiyle kalmak durumunda ve anne pozitif. Bu durumda annenin tedavi süreçlerinde gerekiyorsa erişkin enfeksiyon hastalıklarıyla konsültasyonlarını gerçekleştiriyoruz ve refakatçiye de çocuk hastaya da bakımı sağlayabiliyoruz. Ama sağlıklı çocuğa bakabilecek bir refakatçinin kalmasını tercih ediyoruz. Kovid-19 salgınından sonra anneleri, babaları hastalanmış evde ona bakabilecek kimse olmadığı, genel durumu kötü olduğu için yoğun bakımda veya serviste yatan çocuklar bizdeki duygusallığı biraz daha artırdı.

Hem hemşirelerimiz hem de doktorlarımız bu çocuklara daha fazla ilgi göstermeye çalışıyoruz. Özellikle hemşirelerimiz giydirme, banyolarını yaptırma, elleriyle besleme gibi süreçlerde merhametle ve sevgiyle hizmet ediyorlar. Hiç kimsenin bu hizmeti yaparken beklentisi yok, gayet gönülden, içinden geldiği gibi insanlar çocukların, hastaların annesi, ablası, kız kardeşi, abisi olarak elinden gelen her türlü desteği veriyor."


"İŞE YARAMIŞ HİSSEDİYORUZ"

Acil Servis çocuk hekimi Ertuğrul İnan da salgın döneminde erişkinlere yönelik yaklaşımın çocuklara yönelik yaklaşımlarından farklı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kovid-19 olan, Kovid-19 olmayan, Kovid-19 şüpheli olan hastalara yaklaşımımız ayrı ayrı ve hepsini itinayla ayırt ederek yapmaktayız. Kovid-19 hastalarımızı ayrı bir bölüme, Kovid-19 olmayan hastalarımızı ayrı bir bölüme yatırıyoruz. Sürüntü örneklerimizi alırken ailelerden de destek alıyoruz. Çocuklar için bu süreç biraz daha zor. Sürüntü örneği alırken biraz şakayla karışık anlaşarak örnek almaya çalışıyoruz."

Yoğun bakım hemşiresi Miraç Koç, çocuk yoğun bakımda kendilerine seslenilmesiyle mutlu olduklarını ifade ederek, "Güldüklerinde, eğlendiklerinde, bize ihtiyaçları olduğunda işe yaramış hissediyoruz. Yaptığımız meslekte zaten karşılık beklemiyoruz ama bize ihtiyaç duyduğunu ve güvenildiğini görünce mutlu oluyoruz. Bizden mama alması, bize uyum sağlaması hep güven belirtisi. Onlar bize güvendikçe biz de mutlu oluyoruz. Çocukların tepkileri daha doğal oluyor çünkü o yüzden bizle ilgilenmeleri, bize ihtiyaç duymaları çok hoşumuza gidiyor." diye konuştu.

"BİZİ ABLA OLARAK GÖRÜYORLAR"

Çocuk Enfeksiyon Servisi hemşiresi Kübra Öz de koronavirüs salgını başladığından bu yana pandemi servisine dönüştürülen servislerinde 0-18 yaş arası koronavirüs hastalarının tedavilerini yürüttüklerini dile getirerek, şunları anlattı:

"Bazı çocukların anne ve babaları da pozitif olduğu için başka servislerde veya yoğun bakımda yatıyor. Çocuklar tek kalabiliyor veya başka akrabaları gelebiliyor. O süreçte bizi abla olarak görüyorlar. Zaten hep yanlarındayız. Gerçekten onların yaşadığı zorluğun farkındayız ona göre müdahale etmeye çalışıyoruz. Servisimizde yatan bir hastanın annesi de Kovid-19 nedeniyle başka bir hastanede yatıyordu. Vefat ettiğini öğrendik ve çocuğun bundan haberi yoktu, yanında halası kalıyordu. Ona çok üzülmüştüm."

"MERAK ETMESİNLER, BEBEKLER BURADA GÜVENDE"

Yenidoğan Kliniği'nde ebe olarak çalışan Leyla Yüksel ise koronavirüs tanısı konan annelerin bebeklerinin tedavisinde görev aldığını belirterek, "Anneler yoğun bakımda tedavi gördükleri için bebeklere de Kovid-19 pozitif muamelesiyle tedavi uyguluyoruz. Bebeklerimizden biri 33 haftalık. Anne Kovid-19 pozitif olduğu ve durumu ağırlaştığı için acil doğum kararı alındı. Emzirme reflekslerinde pasif duruma düşmemesi için egzersizler uyguluyoruz. Tedavilerimizin ve hemşirelik girişimlerimizin yanı sıra bebeklerimizin anneleri yanlarında olmadığı için şefkat ve özveriyle yaklaşıyoruz." dedi.

Anneleri tam izole kıyafetlerle içeriye alıp bebeklerini emzirmesi için çaba gösterdiklerini aktaran Yüksel, tedavi gören çocuklara kendi çocukları gibi şefkat ve sevgiyle yaklaştıklarını ifade etti. Yüksel, yenidoğan yoğun bakım servisinde bebeği tedavi gören anne ve babalara şöyle seslendi:

"Merak etmesinler. Tüm hemşireler aynı özveri ve sevgiyle bağlılar ama yenidoğan hemşirelerinin ekstra bebek sevgisi ve merhameti olduğuna inanıyorum. Bebekler burada güvendeler, güvende olmalarının yanı sıra tüm sevgimiz ve içimizdeki tüm annelik ve babalık duygularını onlara yansıtarak bakım ve uygulamaları yapıyoruz."


"TABURCU EDİLECEĞİM İÇİN İYİ HİSSEDİYORUM"

Nur Dilara Gök de 4,5 yaşındaki oğluna refakat ettiğini belirterek, kendisinin aralık ayında koronavirüse yakalandığını, o süreçte eşinin testinin negatif çıktığını anlattı. Gök, "Üzerinden 4 ay geçti. Cuma günü kreşten oğlumun kustuğu haberini aldık ve hastaneye geldik. Hastanede ateşli ve ishalli bir durum yaşadık. Hastaneye yatışımız planlandı. Bütün tetkiklerimiz yapıldı, serum takılıyor gayet iyiyiz." dedi.

Çocuk servisinde tedavi altına alındığından bu yana 10 gün geçtiğini kaydeden Yusuf Ergün de "Ateş ve öksürüğüm vardı. Hastanede test yapıldıktan sonra pozitif olduğumu öğrendim. Fazla ağrım olmadı ama taburcu edileceğim için iyi hissediyorum." diye konuştu.

Yusuf'a refakat eden ablası Necla Ergün de kardeşinin kronik astımı olduğunu ve koronavirüs tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edileceğini söyledi.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da kadın ceza alacağını anladığı an polis memurunu öptü.

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına Boğuldu

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına...

Kırklareli'de 90 yaşındaki Selim Böcükler koronavirüs aşısı olurken gö...

Bakan Pakdemirli Ölümle Burun Buruna Geldi

Bakan Pakdemirli Ölümle Burun Buruna Geldi

Bakan Bekir Pakdemirli'nin uçağı arıza sebebiyle acil iniş yaptı. O an...

3 Senelik Restorasyon Ardından Teşvikiye Camii Bugün Açılıyor

3 Senelik Restorasyon Ardından Teşvikiye Camii Bug...

Üç sene önce restorasyonuna başlanılan Teşvikiye Camii, Turizm Bakanı...

Başkan Erdoğan: Haddini Bildirdi! Daha Yumuşak Olamazdı

Başkan Erdoğan: Haddini Bildirdi! Daha Yumuşak Ola...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını y...

Parkta Polisin Uyardığı Kişi: Hanım Temizlik Yapıyorum Diye Evden Kovuyor

Parkta Polisin Uyardığı Kişi: Hanım Temizlik Yapıy...

Çorum'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında parka şerit çekilerek kapa...

ABD’de Polis 13 Yaşındaki Çocuğu Vurdu

ABD’de Polis 13 Yaşındaki Çocuğu Vurdu

ABD’de polis, kendisinden kaçan 13 yaşındaki çocuğu ellerini havaya ka...

Hasankeyf-2 Köprüsü Yarın Hizmete Alınacak

Hasankeyf-2 Köprüsü Yarın Hizmete Alınacak

Türkiye'nin en uzun köprüleri içinde bulunacak Hasankeyf-2 Köprüsü'nde...

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Çaka Bey Heykeli'nin Açılışını Yaptı

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Çaka Bey H...

İzmir Büyükşehir Belediyesi dün ilk Türk denizcilerden Çaka Bey için y...

Bakan Bekir Pakdemirli'nin Uçağı Acil İniş Yaptı

Bakan Bekir Pakdemirli'nin Uçağı Acil İniş Yaptı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin uçağı havada arıza yaptı. A...

Avcılar'da Sürücülerin Yol Verme Kavgası

Avcılar'da Sürücülerin Yol Verme Kavgası

Avcılar'da yol vermeyen tır sürücüsünün aracına sopayla saldıran kamyo...

Korona Testi Yapmak İsteyen Doktora Saldırdı

Korona Testi Yapmak İsteyen Doktora Saldırdı

Beylikdüzü’nde 3 kez üst üste aynı şikayetle hastaneye giden şahıs, do...

ABD'de Silahlı Çatışma: Çok Sayıda Ölü ve Yaralı!

ABD'de Silahlı Çatışma: Çok Sayıda Ölü ve Yaralı!

Reuters'ın haberine göre Amerika'nın Indianapolis şehrindeki FedEx tes...

Gezmeye Diye Çıkardığı Oğlunu Nehre Attı

Gezmeye Diye Çıkardığı Oğlunu Nehre Attı

Şırnak’ta 15 gün önce eşinden boşanan bir baba, gezmek için dışarıya ç...

İntihar Girişiminde Bulunan Adamı Yolcu Teknesi Kaptanı Kurtardı

İntihar Girişiminde Bulunan Adamı Yolcu Teknesi Ka...

Unkapanı Köprüsü'nden denize atlayarak intihar girişiminde bulunan ada...

Kastamonu'da Mobil PCR Test Aracı Uygulaması!

Kastamonu'da Mobil PCR Test Aracı Uygulaması!

En çok vaka görülen iller arasında yer alan ve vaka artış sayısının ön...

Avcılar'da Bir Binanın Çatışında Yangın Paniği

Avcılar'da Bir Binanın Çatışında Yangın Paniği

İstanbul Avcılar'da bulunan 4 katlı bir binanın çatısında sebebi bilin...

Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs'ta!

Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs'ta!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenl...

Bağdat'taki Patlamanın Görüntüleri Ortaya Çıktı

Bağdat'taki Patlamanın Görüntüleri Ortaya Çıktı

Irak’ın başkenti Bağdat’taki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya...

İBB Zabıtasından Ramazan Günü Şiddet!

İBB Zabıtasından Ramazan Günü Şiddet!

Taksim’de İBB zabıtaları, tezgahını kaldırmak istedikleri bir seyyar s...

ABD'de Bir Siyahi Daha Vurularak Öldürüldü!

ABD'de Bir Siyahi Daha Vurularak Öldürüldü!

ABD'de bir parkta bayılması sonucu hastaneye kaldırılan ve hakkında ar...

Bakan Çavuşoğlu'ndan Tokat Gibi Cevap!

Bakan Çavuşoğlu'ndan Tokat Gibi Cevap!

Bakan Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı birlikte basın toplantısı düzenled...

Esenler'de Korkutan Yangın!

Esenler'de Korkutan Yangın!

İstanbul Esenler'de bulunan bir apartmanda çıkan yangın, mahallelinin...

NATO Tarafından Gönderilen Uçak Türkiye'ye Ulaştı

NATO Tarafından Gönderilen Uçak Türkiye'ye Ulaştı

NATO’nun Türkiye’ye Yönelik Güvence Tedbirleri kapsamında gönderdiği P...

Küçükçekmece'de Freni Boşalan Kamyon Kazaya Sebep Oldu

Küçükçekmece'de Freni Boşalan Kamyon Kazaya Sebep...

Küçükçekmece’de korkutan kaza meydana geldi. Hafriyat kamyonunun freni...

Diyarbakır'da Çocuk Parkında Yangın Meydana Geldi

Diyarbakır'da Çocuk Parkında Yangın Meydana Geldi

Diyarbakır’da çıkan yangın korkuttu. Bir sitenin çocuk parkında gerçek...

İş Yerini Basan Koca, Eşini Silahla Rehin Aldı

İş Yerini Basan Koca, Eşini Silahla Rehin Aldı

İstanbul’da boşanma aşamasında olduğu eşinin iş yerini basarak, eşini...

Rusya'da Çocuğunu Ezilmekten Kurtaran Baba Kameralara Böyle Yansıdı

Rusya'da Çocuğunu Ezilmekten Kurtaran Baba Kameral...

Rusya’da bir mağazanın çıkışında duran babayla oğlu, üzerlerine gelen...

Kocaelili Esnaf 33 Yıldır Her Gün Oruç Tutuyor

Kocaelili Esnaf 33 Yıldır Her Gün Oruç Tutuyor

Kocaeli’de 53 yaşındaki esnaf, kendisini daha sağlıklı hissettiği için...

Esenyurt'ta Polis Altın Hırsızlığı Yapan Çeteyi Çökertti

Esenyurt'ta Polis Altın Hırsızlığı Yapan Çeteyi Çö...

Yankesicilik olaylarına karışarak gözaltına alınan bir kadının, 2 arka...