Uzmanlar, herkesin severek tükettiği pirinç patlağı hakkında önemli iddialarda bulundu. İrlanda'da yapılan Queen's Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre, severek tükettiğimiz pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçü kadarında tehlikeli seviyelerde arsenik maddesinin bulunduğu tespit edildi. Yapılan araştırmada özellikle sütle beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arsenik bulundu. Arsenik, bebeklerin ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini etkilemektedir.

Queen's Üniversitesi'nin yaptığı araştırma heyetine başkanlık eden bitki ve toprak bilimleri uzmanı, "Arseniğin zarar verici etkilerine özellikle bebekler daha yatkın. Arsenik bebeklerin ve çocukların gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından sadece birkaçı" değerlendirmesinde bulundu. Bitki ve toprak bilimleri uzmanı, "Bebekler için pirinç patlağı yaygın olarak kullanılıyor. Queen's Üniversitesi'nin yaptığı bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini tespit etti'' dedi.

Pirinç patlağı hakkında Queen's Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaların sonuçlarını bilim dergisi Plos One'da yayımlayan bilim adamlarına göre, "Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişim olmadı. Bebeklere ve çocuklara yönelik pirinç ürünlerinin yüze 50'si hâlâ yasa dışı oranlarda organik olmayan arsenik içeriyor"açıklamasını yaptı. Uzmanlar, içersinde yüksek miktarda arsenik bulunduran pirinç patlakları tüketimi hakkında tüm herkesi uyardı.