Zerdeçal Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Uzun yıllar öncesinden bugünlere kadar gelen ve yemeklere tat katmak için kullanılan zerdeçalın insan sağlığına birçok olumlu etkisi bulunuyor. Peki, zerdeçal vücudumuza ne gibi faydalar sağlıyor? Detaylar haberimizde…

Zerdeçal Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Hindistan safranı olarak da bilinen Zerdeçalın besin değerleri oldukça yüksektir. Çok eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılan zerdeçal günümüzde de yemeklerde ve gıda endüstrisinde lezzet verici bir baharat olarak kullanılıyor.

ZERDEÇALIN FAYDALARI

Zerdeçal, doğal bir antiseptik ve antibakteriyel üründür, bu nedenle kesik ve yanıkların dezenfekte edilmesinde oldukça etkilidir. Sedef hastalığı ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Araştırmalara göre karnabahar ile bir araya getirilen zerdeçal, prostat kanserini önleyebilir ve mevcut prostat kanserinin büyümesini durdurabilir. Yapılan deneyler sonucunda meme kanserinin akciğerlere sıçramasının önüne geçtiği ortaya konmuştur. Zerdeçal tüketerek melanomu (agresif bir cilt kanseri türü) önleyebilirsiniz ve ayrıca mevcut melanom hücrelerinin kendilerini öldürmesini sağlar. Çocukların tüketiminde zerdeçal, lösemi riskini büyük oranda azaltır. Kan damarlarındaki yeni tümörlerin büyümesini durdurur. Alzheimer'i önleyebilir ve beyinde amiloid plaklarının birikmesini engelleyerek alzheimer gelişimini durdurabilir. Güçlü bir anti-enflamatuar fonksiyona sahiptir ve diğer anti-enflamatuar ilaçlara kıyasla yan etkisi görülmez. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olabilir. Doğal bir ağrı kesicidir.  

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz