Beyaz Çay
Beyaz çayın diğer çaylara göre daha yüksek antioksidan etkisi vardır. Cildin sıkılaşmasını sağlayan tazeleyici etkisi deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bu etkilere bağlı olarak romatoit artrit ve diğer yangılı hastalıklarda şikayetlerin hafifletilmesinde yardımcı olabileceği söylenmektedir. Ayrıca Beyaz çayın yağ yakıcı ve vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı etkiye sahip olduğu ve dolayısıyla obezite ve obezite ile ilişkili sorunların tedavisinde yararlı olabileceği açıklandı.
 
Isırgan Otu Çayı
Isırgan otu, zayıflatıcı etkisi olan bitkiler arasında yer alır. Şişkinliği alarak vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur.
 
Mate Çayı
Mate yaprağı bitkisi zayıflatıcı bitkiler içerisinde en etkili olanlardan bir tanesidir. Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve iştah kesici etkileriyle tok tutucu özellikleri bulunur. Mate yaprağının bu özellikleri sayesinde daha az yemek tüketmenize ve tok kalmanıza yardımcı olur.
 
Maydanoz Çayı
Maydanoz çayı ile zayıflamak diyet yapanların iyi bildiği bir kilo verme kürü. Maydanoz çayının düzenli olarak tüketilmesi şişkinliği azaltır ve hazımsızlığa iyi gelir. Zayıflatıcı etkilerinin yanı sıra idrar sökücü ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri de bulunur.
 
Oolong Çayı
Oolong çayı ile zayıflamak için yemeklerden sonra 1 fincan tüketmek gerekmektedir. Böylece yemeklerde alınan zararlı toksinler ve yağa dönüşecek olan besinlerin kolaylıkla parçalanması ve vücuttan atılır.
 
Pu-Erh Çayı
Pu-erh çayının içerdiği kateşinler, kafein ve theanin bileşikler kilo kaybını düzenlemeye yardımcı olur. Bu maddeler, pu erh çayı obezite karşıtı özellikleri açısından kilo sorunu olan vücudun düzenlenmesinde diğer çay türlerine göre daha büyük oranda yardımcı olduğu araştırmalarla ortaya koyulmuştur.
 
Tarçın Çayı
İçeriğinde bol miktarda antioksidan bulunan tarçının tek başına kilo verdirme özelliği yoktur fakat kan şekerini yani şekerin, hücrelerce işlenmesini sağlayan insülin hormonunu dengeleyerek diyetinize destek olur.
 
Yaban Mersini Çayı
Beslenme alışkanlıkları ve dengeli beslenmeyi sağlayan ve açlık hissini bastırmada yardımcı olan yaban mersini çayı ile zayıflamak mümkün.
 
Yeşil Çay
Yeşil çay içinde bulunan “kateşinler” metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yakılan kalori miktarının bir miktar arttırmanıza yardımcı olur.
 
Zencefil Çayı
Çay olarak kullanıldığında besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve kilo vermeyi hızlandırır.