Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikte yumurta satışlarına yeni bir düzen getirildi. Bundan itibaren üzerinde kod olmayan yumurtalar satılmayacak.

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için sayı kodlarına ayrıldı. Verilen kodlama düeninde hangi yumurtanın daha sağlıklı olduğu, hangi yumurtanın organik olduğunu anlayabileceksiniz. Ancak bunu bilmeniz için kodlama sitemindeki numaralandırmaların anlamını bilmek lazım.

0 numaralı kod:

Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon verilmemiştir. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod:

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon veya GDO'suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod:

Kümes içinde gezen tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat gezerler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları söz konusu değildir.

3 numaralı kod:

Kafeste büyüyen tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız yumurta şeklidir.