Uzmanlar topuklu ayakkabının, tepeden tırnağa bütün anatomiye zarar verdiğini ve ağrılara sebep olduğunu söyledi. Kış mevsiminin bitmesiyle birlikte kıyafetlerde olduğu gibi ayakkabılar da değişmeye başladı. Kışın tercih edilen topuklu, bilekleri saran ayakkabı giyen kadınlar mevsimsel geçiş döneminde ciddi bilek ağrıları yaşıyor. Topuklu ayakkabı, tepeden tırnağa bütün anatomimize zarar vermekte ve ağrılara sebep olmaktadır.

Vücudun alışık olduğu bir kalıp var, ayakkabıların değişimi ile birlikte bir takım sıkıntılar olabiliyor. Kışın biraz daha dar biraz daha sıkı ayakkabılar giyiyoruz, yaz ayakkabılarımız biraz daha modaya uygun biraz daha görselliğe hitap eden ayakkabılar. Özellikle bayanlar için yüksek topuklu ayakkabılar gündeme geliyor, tabii bunlara vücudun biraz alışması gerekiyor. Mevsim sonlarında ki ayakkabı değişikliklerine bağlı olarak belli periyotlardan sonra ayak burkulması gibi ayakkabının ayağa vurması gibi parmak uçlarında ağrı, şişlik gibi durumları görebiliyoruz.

Mevsim değişikliklerinde ayakkabı seçiminde önceliğin ayaklara uygun ayakkabı olduğunu ifade eden uzmanlar, "Vücudumuza anatomimize uygun ayakkabı seçmemiz gerekiyor. Ayaklar arasında numara farklılıkları da olabiliyor bir ayak uzun diğeri geniş veya biraz daha dar olabiliyor. Bu noktada numara seçerken geniş ayağa göre numara seçmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.