Buzdolabında uzun süredir var olan yiyeceklere baktığınızda bozulmamış gibi gelebilir. Ancak yiyecek ne kadar taze görünürse görünsün, insan bir türlü yemek için karar veremiyor. Bu sebeple dolabımızda bulunan yiyeceklerin bozulup bozulmadığını kolay kolay anlayamıyoruz. İşte yiyeceklerinizin bozulup bozulmadığını analmanın en kolay yolunu sizlerle paylaştık. 

MALZEMELER

Bir bardak su ve bozuk para

Evden ayrılmadan önce dondurucunuza içi su dolu bir kupa yerleştirin. Su donduktan sonra kupayı çıkarın ve üzerine bir bozuk para bırakın. Ve sonra kupayı yeniden dondurucunuza koyarak bavullarınızı alın, gönül rahatlığıyla yolculuğunuza çıkın. Döndüğünüzde ilk işiniz bozuk parayı kontrol etmek olsun

Eğer bozuk para bardağın içine düştüyse yiyecekleriniz de bozulmuş demektir. Yani bardaktaki buz erimişse diğer tüm yiyeceklerin de buzu çözülmüştür anlamına geliyor bu. Ama eğer bozuk para hala bıraktığınız gibi kupadaki buzun üzerinde duruyorsa yiyeceklerinizi kullanabilirsiniz. Kısacası siz yokken buzdolabı normal seyrinde çalışmaya devam etmiş, elektrikler uzun süre kesilmemiş demek oluyor anlamına da geliyor bu bozuk para testi.