Hem tadı hem de sağlık için faydaları ile genellikle Avrupa ülkelerinde fazlaca kullanılan "Yıldız Meyvesi", bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini yükseltirken, düşük kalorili olmasından sonra diyet listelerinin üst sıralarında yer alıyor.

Uzak Doğu'nun egzotik tatlarından, tatlı - ekşi aromalı olan ve "Karambola" adıyla da bilinen"Yıldız Meyvesi", doğal antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı vücut direncini artırarak soğuk kış günlerinin en büyük destekçisi olarak karşımıza çıkıyor. Yıldız Meyvesi, kış mevsiminde hem formunu korumak isteyenlerin hem de diyetisyenlerin listesinde ilk sırada bulunuyor. Türkiye'de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan "Yıldız Meyvesi"nin 100 gramında 31 kalori bulunuyor.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, düşük kalorili "Yıldız Meyvesi"nin temel besin maddeleri, antioksidanlar ve sağlık için gerekli olan vitaminlerin çoğunun içeriğinde bulunmasından dolayı sağlık açısından zengin bir meyve olduğunun altını çiziyor. Lif açısından da zengin olan Yıldız Meyvesi"nin, kolon kanserine karşı da koruma sağladığını vurgulayan Dyt. Kümeli, kötü kolestrol olarak bilinen LDL'nin de bağırsaklarda emilmesini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiliyor. Vücudun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 57'sini karşıladığını da kaydeden Dyt. Kümeli, "Yıldız Meyvesi"nin bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direnç geliştirmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor.