İngiltere’de araştırmacılar, ülkedeki farklı etnik kökenlerden günde ortalama 10 saat uyuması önerilen 9-10 yaşlarındaki 4 bin 525 çocuğa ait vücut ölçümleri, kan örnekleri sonuçları ve anketleri inceledi. Uzun süre uyuyan çocukların vücut ağırlığı ve yağ kitlelerinin düşük olduğu kaydedilen araştırmada, ortalamadan az uyuyan çocuklarda yüksek oranda insülin, insülin direnci ve kan şekeri görüldüğü, bunun da tip 2 diyabetin risk faktörleri olduğu vurgulandı.

Belirtileri, vücut şekeri kullanamadığı için yağları yakmaya başlıyor ve buna karın ağrısı, bulantı yada hızlı solunum eşlik ediyor. Belirtiler önemsenmezse çocuğun şuur kaybı yaşayabiliyor ve komaya girebiliyor.

Uzmanlar diyabetik komaya giren çocukların tedavi sürecinin uzayabileceğine dikkati çekerek, tedavi sırasında beyinde şişme, ölümcül bir takım sorunlarla karşılaşma riskinin açığa çıkabileceğini ve çocukların bu riskten mümkün olduğunca korunması gerektiğini vurguladı.

UYKU SAATİNİ ARTIR, HASTALIKLARDAN KORUN

Uzmanlar, çalışmanın sonuçlarının uyku süresini artırarak vücut yağının ve hayatın ilk evrelerinde tip 2 diyabete yakalanma riskinin düşürülebileceğini gösterdiğini belirtti. Uzmanlar, çocuklukta uyku saatini artırmanın yetişkinlik dönemindeki sağlık durumu üzerinde etkileri olabileceğine işaret etti.