Yeni Doğan Döneminde Sünnet Yaptırmak Zararlı mı?

Erkek çocukların ne zaman sünnet ettirilmesi gerektiği uzun süredir tartışılan bir konu. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan, sünnet ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Yeni Doğan Döneminde Sünnet Yaptırmak Zararlı mı?

Erkek çocukların ne zaman sünnet ettirilmesi gerektiği uzun süredir tartışılan bir konu. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan, sünnet ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı. İşte detaylar...

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Yapılan çalışmalara göre, sünnet için en uygun zamanların başında yenidoğan dönemi gelmektedir. 2 – 6 yaş arasında sünnet düşünüldüğünde ise, genel anestezi altında uygulanması önerilmektedir. Çünkü bu yaşlarda yapılan sünnet, psikolojik gelişiminin önemli bir döneminde olan çocukta negatif etki yapabilmekte ve “kısırlaştırılma korkusu” denilen psikolojik bozukluğa neden olabilmektedir. Yenidoğan sünneti bebek doğduktan sonra, K vitamini uygulandıktan sonra yapılabilir. Sünneti yapacaklar üroloji uzmanları ve çocuk cerrahları olmalıdır.

Yeni Doğan Döneminde Sünnet Yaptırmanın Avantajı Var mı?

Yapılan araştırmalar yeni doğan döneminde sünnet olan erkek bebeklerin idrar yolu enfeksiyon geçirme olasılıklarının sünnet olmayanlara göre belirgin derecede daha az olduğunu göstermiştir.

Yedi Doğan Döneminde Yapılan Sünnet Zarar Verir mi?

Bu dönemde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olmakta ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermeyip, emzirilmesi açısından sorun çıkartmamaktadır. Sünnetin ertesi günü bebeğin kontrolü ve pansumanı yapılmaktadır. Bundan sonra 3 – 4 gün süreyle bebeğin altının sık olarak kirli olup olmadığını kontrolü önerilmektedir.


Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR