Yeni Doğan Bebeği Tuzlamak Doğru mu?

Bazı yörelerde gelenek olarak uygulanan yeni doğan bebeği tuzlamak, bebek sağlığını tehlikeye atabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı, anne adaylarını bu konuda uyardı ve açıklamalarda bulundu.

Yeni Doğan Bebeği Tuzlamak Doğru mu?

Bazı yörelerde gelenek olarak uygulanan yeni doğan bebeği tuzlamak, bebek sağlığını tehlikeye atabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı, anne adaylarını bu konuda uyardı ve açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

"BEBEĞİ TUZLAMAYIN"

Bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, hekimlerin önerdiği şekilde büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Narlı, "Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytin yağı ile birlikte ovulup, banyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayınız" diyerek uyardı.

ÖLÜME SEBEP OLUYOR

Tuzlamanın genellikle Adana ve Hatay çevresinde yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Narlı, "Özellikle bölgemizde doktor desteğini almayan bazı aileler tuzlamayı yapıyorlar. Bebekleri doğar doğmaz kokmasın, diye tuzluyorlar. Ancak yeni doğan, savunmasız bebeğin vücuduna sürülen tuz, sıvı kaybına neden oluyor. Böyle olunca bebeğini kendince korumaya çalışan aile, istemeden onun beyin kanaması geçirip, ölmesine sebep oluyor. Bazı soğuk bölgelerde de bebek doğar doğmaz vücudu toprak ile sarılıyor. Bu da bebeğin tetanos olmasına neden oluyor. Çoğu zaman da bebeğe doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Bebeğin gözüne iyi göreceği düşünülerek limon damlatılıyor. Yapılan bu işlemler hemen ters etki göstermezse de bir süre sonra sağlık problemleri olarak kendini gösteriyor" diye belirtti.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->