Sivrisineğin vücudu ince ve uzun, başı ise çok küçüktür. İki petek gözü, iki de duyargası vardır. Alt dudakla üst dudak birleşerek, hortum halini almıştır. Hortumun içinde, sert bir iğne bulunur. Sığır, manda gibi kalın derili hayvanların derilerini bile iğnesiyle delip, kanlarını emebilir. 

Uzmanlar, uçan böcek ve sineklerin kol ve bacaklarında 200 çeşit zararlı bakteri olduğunu belirtiyorlar. Ve kondukları her nesneye bunları kolaylıkla bulaştırabiliyorlar.

Uzmanlar, uçan böcek ve sineklerin birçok insan tarafından önemsiz sanıldığını fakat çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bu durumun ciddi tehdit içerdiğini ve mikroplarla açık temas anlamına gelir. 

Kollarında ve bacaklarında bulunan tüylere yapışan bu bakteriler, kondukları yiyeceklere aktarılır. Üstelik bunu yapmaları sadece birkaç saniye sürer. Uzmanlar ise bu durumun ise ilerleyen zamanlarda kolera, dizanteri ve tifo gibi ciddi hastalıklara yol açabildiğini belirtiyorlar. Taşıdığı bakteri miktarının fazlalığıyla dikkat çeken sivri sinekleri yemeklerinizden ve yaşadığınız ortamdan uzak tutabilmek için alternatif bir çok ilaç geliştirilmiştir. Bu ilaçlar kullanılırak bu soruna kısa süreli veda edebilirsiniz.