Havuz ve deniz mevsiminin açılmasıyla hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en sık görülen rahatsızlıkların başında idrar yolu enfeksiyonları geliyor. Sık idrara çıkma, yanma hatta zaman zaman gözlemlenen kanama idrar yolu enfeksiyonunun en başat belirtileri arasında geliyor. Havuz ve deniz mevsimi ile bakterilere daha açık hale gelen kişilerde gözlemlenen bu rahatsızlık, hem çocuklar hem de yetişkinler için tehdit oluşturuyor.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ

İdrar yolu enfeksiyonlarının yaz aylarıyla birlikte çoğaldığına, bu şikayetle gelen hasta sayısında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, "İdrar yolu enfeksiyonun en çok görülen belirtisi, idrar sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Yanma hissi hafif olabilir ya da ağrıyla birlikte görülebilir. Hastalığın diğer belirtileri ise sık idrara çıkma veya idrara çıkma isteği, karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrardır. Bunlara ek olarak kadınlarda pelvik bölgede, erkeklerde ise rektum bölgesinde ağrılar görülebilir” dedi.

İdrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görülen ve tekrar eden bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar, "Nedeni, kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır.” diye açıkladı. Tedavinin önemine de değinen uzmanlar, "İdrar yolu enfeksiyonları tedavisi kolay olan bir hastalık olsa da erken teşhis ve tedavi edilmez ya da ihmal edilirse ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabilir” dedi.