Yaz Aylarında Sık Görülen 6 Alerji

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok kişi tatile çıkmaya başladı. Deniz, kum, güneş ve çeşitli aktiviteler tatilin daha da keyifli geçmesini sağlar. Ancak yaz aylarını kabusa çeviren durumlar var. Bunlar alerjik hastalıklar. Sizin için yaz aylarında görülen 6 alerjik hastalığı bir araya getirdik.

Yaz Aylarında Sık Görülen 6 Alerji

Yaz Aylarında Sık Görülen 6 Alerji

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış, tüm alerjik hastalıkların bağışıklık sisteminin bir yanıtı olduğunu belirterek, ‘Güçlü bir bağışıklık sistemiyle, alerjik hastalıkların gelişmesine ya da mevcut alerjenlere karşı vücudun aşırı tepki vermesinin önüne büyük oranda geçilebiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ise taze, temiz, işlenmemiş besinlerle sağlıklı ve dengeli öğünler oluşturmak, uyku düzenine dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak kilit rol oynuyor. Ancak alerjik yakınmalar sürekli ise veya basit önlemlerle kontrol altına alınamıyorsa, mutlaka bir uzman hekime başvurulmalı’ ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ ALERJİSİ

Güneş alerjisi, güneş ışınlarının ciltte kızarıklık, kabarıklık ve/veya döküntü oluşmasına neden olur. Vücutta oluşan yakınmalar, güneşe maruz kalma süresine ve kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazen bu reaksiyonlar güneşe ışınlarına maruz kalmadan önce sürülen parfüm, losyon veya kremlere bağlı gelişerek egzamalar şeklinde kendini belli eder.

Nasıl Korunmalı?

 • Güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 10:00- 16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerekir.
 • Dışarı çıkıldığı zaman güneş gözlüğü ve şapka kullanılması gerekir.
 • Vücudun güneş gören bölgelerine parfüm, losyon ve krem kullanılmaması gerekir.
 • Açık renkli, kol ve bacakları kapatan uzun giysileri tercih edilmelidir.
 • Güneş koruyucuyu sokağa çıkmadan 30 dakika önce sürülmesi ve bu işlemi her 2-3 saatte bir tekrarlanması gerekir.

POLEN ALERJİSİ

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bahçe, yol kenarları, piknik alanlarında büyüyen bitkiler, açan çiçekler ve iyice uzayan çimler polen oluşmasına neden olur. Bu dönemde yaz alerjileri arasında daha yoğun görülen çayır, çimen ve tahıl polenleri oluyor.

Nasıl Korunmalı?

 • Polenlerin etrafta çok fazla uçuştuğu sabah ve öğle saatlerinde pencere ve kapıları açmayın, mümkünse dışarıya çıkmayın.
 • Kapalı bir ortama girdiğinizde kıyafetlerinizi yıkayın, çamaşırlarınızı mümkünse içeride kurutun.
 • Dışardan geldiğiniz zaman hemen duş alın.

BÖCEK/ ARI ALERJİSİ

Havaların güzel oluşunu değerlendirip doğada zaman geçirdiğinizde böcek ısırıklarına bağlı alerjik hastalıklar gelişebilir. Yaban arıları, karıncalar ve tahtakuruları, alerjik reaksiyonlara yol açabilecek böcekler arasında yer alır. Böcek ısırıkları basit kızarıklıklardan, karında kramp tarzı ağrı ve kusmaya daha ileri vakalarda ise solunum zorluğu, nefes darlığı gibi daha ciddi durumlara neden olur.

Böyle bir durumda acil servise başvurulması gerektiğini belirten Dr. Atmış, ‘Örneğin arı sokmalarına karşı alerjisi olan bireyin bir tek ısırıktan sonra vücudunda ve yüzünde belirgin şişme, tansiyon düşmesi, bayılma ve bilincin kapanması gibi ciddi sorunlar gelişebiliyor. Eğer arı sokmasına karşı bildiğiniz bir alerjiniz varsa ya da bahsedilen alarm bulgularından birini fark ederseniz, acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor’ diye konuştu.

Nasıl Korunmalı?

 • Arıların ilgisini çeken pembe, sarı, kırmızı gibi çiçeklerin bulunduğu çiçekli giysiler giymeyin.
 • Çiçek özlü parfümler kullanmamaya özen gösterin.
 • Vücudu koruyan uzun kollu ve paçalı kıyafetleri giyin.
 • Açık havada tatlandırılmış içeceklerden uzak durun.
 • Böcek ısırmalarına karşı eczanelerden kolaylıkla bulabileceğiniz koruyucu sprey ya da losyon kullanın.

KLOR ALERJİSİ

Bunaltıcı sıcaklarda serinlemek için denize girmeyi tercih etsek de, havuz keyfinden de vazgeçemiyoruz. Fakat havuzları dezenfekte etmek için kullanılan klor da alerjiye yol açabilir. Alerji gelişen durumlarda ciltte ve/veya gözlerde kızarıklıklar ile kaşıntı gelişebilir. Aynı zamanda burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, hapşırık ve gözlerde sulanma da görülür.

Nasıl Korunmalı?

 • Klor alerjiniz olduğunu biliyorsanız havuzlardan uzak durun.
 • Klora karşı alerjiniz olmasa dahi havuza girdikten sonra güzel bir duş alarak vücudunuzu klordan temizleyin.
 • Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyin.

MEYVE ALERJİSİ

Hemen hemen tüm gıdalar alerjen olabiliyor, fakat en sık görülen alerjen besinler inek sütü, yumurta, kuru yemişler, tahıl ve bakliyatlar, kabuklu deniz ürünleri ile soyadır. Yaz aylarında lezzetiyle ön plana çıkan çilek, karpuz ve şeftali alerjen özelliği daha fazla olan meyveler. Alerjik reaksiyona neden olan besinin tüketilmesinin ardından; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, cilt döküntüleri, karın ağrısı, ishal ve şişkinlik gibi hafif bulgular görülebilir. Bunun yanı sıra ani gelişen, yaşamı tehdit eden ve anafilaksi durumuna kadar ilerleyebilen tablolar seyredebilir.

Nasıl Korunmalı?

 • Besin alerjiniz varsa hem siz hem de yakınlarınız bu konu hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmalı ve alerjen gıdalardan uzak durmalısınız. Örneğin marketlerden alınan hazır gıdaların içeriklerini dikkatlice okumayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir.
 • Dışarda yemeğe gittiğiniz zaman alerjik durumunuzla ilgili bilgiyi restoran yetkilileriyle paylaşmanız gerekir.

EV TOZU AKARLARI

Dikkat etmemiz gereken bir başka alerjik etken ise ‘ev tozu akarları’dır. Yaz aylarında çok sık kapı ve pencere açmanız odanın içerisine daha fazla toz akarları girmesine neden olur. Aynı zamanda klimalar da uygun filtreme sistemine sahip değilse ya da sık sık temizlenmiyorsa ev tozu akarlarının başlıca bulunduğu yerler olabilir.

Nasıl Korunmalı?

 • Kapı ve pencereleri kapalı tutun ve havayı temizleyen filtreli bir klima tercih edin.
 • Gece yatarken giydiğiniz kıyafetleri gün içerisinde giydiğiniz kıyafet farklı olsun.
 • Yastık ve çarşaflarınızı sık sık silkeleyin veya değiştirin.
 • Klimanızın filtresini temizletmeyi ve düzenli bakımlarını yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer tatil için otelde kalıyorsanız yetkililerin gerekli bakımları yaptırdıklarından emin olun.
 • Tatilde konaklayacağınız otel, pansiyon veya ev gibi ortamlarda halı olmamasına özen gösterin. Çünkü halı önemli akar kaynaklarındandır, bu da alerjinizin tetiklenmesine neden olur.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR