İsmi açıklanmayan yaşlı bir adamın, vücudunun hemen hemen her yerinde çıkan et benleri tüm hayatını olumsuz etkiledi. Yaşlı damın sorununu tamamen çözecek bir tedavi henüz bulunmadı. Bourneville hastalığı veya tüberoz skleroz olarak bilinen ve nadir görülen bir hastalıktan muzdarip olan yaşlı adamın tırnaklarında bile et ben çıkıyor.

71 yaşındaki talihsiz adama, 20'li yaşlarındayken Bourneville hastalığı teşhisi konmuş. Çene, burun ve yanaklarında da et ben çıkan adamın sorununu tamamen çözecek bir tedavi ise yok. Oldukça nadir görülen kalıtsal bir hastalık olan Bourneville, beyinde, kalpte, böbreklerde, gözlerde, akciğerlerde ve deride iyi huylu tümörlere neden olabilir. Belirtilerin arasında nöbetler, gelişimsel gecikme, davranışsal sorunlar, deri anomalileri, akciğer ve böbrek rahatsızlıkları bulunur.ET BENİ NEDEN OLUŞUR?

Et beni oluşması için çok fazla sebep vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

-Boğazlı kazak ve dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme yoluyla oluşur.

-Gebelik esnasında oluşur.

-Genetik olarak istemsiz çıkabilir. Şişmanlık, cilt kıvrımlarının sürtünmesi sebebi sonucuyla oluşur.

-Şeker hastalığı yüzünden çıkabilir.

-Önemli olan et beni tedavisi uygulayabilmektir. Bene dokunursan kanserleşir veya “bene dokunma düşüncesi et benleri için de söylenir. Fakat bu anlamsızdır ve hiçbir bilimsel açıklaması yoktur.

Bilinçsizce yapılan tedaviler sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır. Beni ameliyatla alma bir tedavi yöntemidir. Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır. Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür. Bir diğer et beni tedavisi ise buharlaştırma yöntemidir. Bu yöntem her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir hatta tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur. Pek fazla iz kalmadığı için hasta tarafından memnun bir yöntemdir. Radyo frekansla et beni tedavisi bir diğer yöntemdir.