Hava kirliliği, sigara ve güneş ışınlarının zararları serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Bunlar da zamanla cildinizi yaşlandırır. C vitamini,bu sorunu azaltan bir antioksidandır. Deriye doğrudan uygulandığında güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Kolajen üretimini artırarak cildinizin genç görünmesini sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar C vitaminin, kanserden korunma noktasında da etkili olduğunu gösteriyor. Taze sebze ve meyveler en iyi C vitamini kaynağıdır.

E VİTAMİNİ

Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, kremlerde kullanıldığında kuru ve çatlamış cildi onarır. Cildi güneş tahribatından koruduğu için güneş kremlerinde de sıkça kullanılır. E vitaminini doğru miktarda aldığınızda serbest radikallerin verdiği zararların azaltılmasına faydası olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR!

Bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Fındık, ceviz, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, kanola yağı gibi bitkisel yağlar en iyi E vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca gıda takviyelerinde ve doğrudan cilde uygulanan krem ve losyonlarda da bulunur.

A VİTAMİNİ

Doğrudan deriye uygulandığında güneşin olumsuz etkilerini ve ince çizgileri azaltır. Doğru miktarda alındığında kemik sağlığını korur. Ancak gereken miktardan fazla alındığında kemik dokuya zarar verebilir. Yumurta, ciğer, yağlı balıklarda bol miktarda bulunur.