Yanık, deri ve deri altındaki dokuların sıcak bir maddeye, yakıcı kimyasal maddelere, elektrik akımına yada radyasyona uğraması sebebi ile gerçekleşen duruma yanık adı verilir. Peki, yanık tedavisi için neler yapmak gerekir? Yanığa ne iyi gelir? İşte ayrıntılar...

YANIĞA NE İYİ GELİR?

Vucüdunuzda herhangi bir yer yandığında ilk yapmanız gereken yanık oluşan bölgeyi soğutmaktır. Yanan bölgeyi soğuk suya tutmak gerekir ya da yanığa buz sürülmelidir. Bu hem ağrıyı azaltır hemde daha fazla hücrenin hasar görmesini engeller ayrıca buz yanığa iyi gelir.

YANIĞA YAĞ SÜRMENİN FAYDASI VAR MI?

Zeytinyağının, polifenol bileşenleri, kozmetik ve ilaç sanayinde deri hasarını önleyici olarak kullanılan geleneksel antioksidanlarla karşılaştırılmıştır. 

Merhem olarak kullanılan zeytinyağı; yanığın neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondur.YANIK TEDAVİSİNDE DİŞ MACUNU SÜRMEK DOĞRU MU?

Diş macununun yanıkların üzerine sürülmemesi gerekir. Bu gibi ilk yardım inanışlarıyla yapılan uygulamalar, yanan yerin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

YANIĞA UN İYİ GELİR Mİ?

Yanık tedavisinde ilk 5 dakika çok öenmlidir. Yanan bölgeye un dökülüp 20 dakika bekletildikten sonra durulayın. Acı, su toplaması ve şikinliği önlemiş olacaksınız.

Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı doğru kaydırın.