Az uyumanın zararları konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Öyle ki bu gece de az uyuyayım derseniz beyin inanılmaz hasarlar görüyor. Uyku düzensizliğinin yarattığı olumsuz etkiler günümüzde baş göstermekteyken, stree bile bağlı olarak az uyku ya da çok geç saatlerde uyku, kan şekerimizi olumsuz etkiliyor. Öte yandan DNA modelimizin ble uyku düzensizliği sebebiyle bozulabileceğini biliyor muydunuz?

OXFORD ÜNİVERSİTESİ DENEY YAPTI

Az uyumanın vücudumuz üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu çok açık. Peki uykusuzluğun akıl sağlığımız üzerinde ne gibi etkileri var?

'Bana Güven Ben Dokturum' programı bunu bulmak için Oxford Üniversitesi'ndeki uyku uzmanları ile beraber küçük bir deney yaptı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Bu sefer normalde mışıl mışıl uyuyan dört gönüllü bulduk.

Deneyimizin ilk üç gecesinde, dolu dolu, sekiz saat boyunca rahatsız edilmeden uyumalarına izin vererek uykularını izlemek için onları aletlerle donattık.
Ancak sonraki üç gece ise uykularını sadece dört saat ile kısıtladık.

Bizimle beraber deneyi yapan doktora öğrencisi Sarah Reeve, duygu durumlarının ne kadar çabuk değiştiğini görünce çok şaşırdı.
Reeve, "Endişelerinde, depresyon ve stres seviyelerinde artış belirdi; aynı zamanda paranoya ve diğer kişilere yönelik güven kaybının yaşandığı görüldü. Sadece üç gece az uyuyunca bunların görülmesi gerçekten etkileyici" dedi.

Üç gönüllü deneyi tatsız buldu, yalnız biri, adı Josh, deneyin bir etkisinin olmadığını söyledi.

Josh, "Bu hafta üzerimde beklediğim kadar bir etki yaratmadı. Gayet iyi hissediyorum, ne mutlu, ne üzgün, ne stresli, hiçbir şey" dedi.
Ancak üzerinde uyguladığımız testler öyle söylemiyor.

Sadece iki gece az uyuduktan sonra bile Josh'ın olumlu duyguları hızla düşmeye başladı, olumsuz duyguları ise yükseldi.
O yüzden her ne kadar Josh iyi olduğunu söylese de, akıl sağlığı açısından acı çekmeye başlamıştı.
'Tekrar tekrar olumsuz düşünmeyi tetikliyor'

Bizim küçük deneyimizin sonuçları, Lancet tıp dergisinde yayımlanan ve az uyumanın öğrencilerin akıl sağlığını nasıl etkilediğine yönelik yapılan daha büyük bir araştırmanın bir yansıması.