Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, benlerin şeklinde değişiklik veya sayılarında artış olması halinde kesinlikle bir uzmana gösterilmesi gerektiği konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Sık gözlenmeleri ve kansere çevirme potansiyelleri nedeniyle benlerin önemsenmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, hangi durumlarda uzman yardımı alınması gerektiğini açıkladı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınırları düzensiz, çapları 5-6 mm üzerinde asimetrik görünümde olabilen benlere "displastik benler” deniyor. Sıradan benlerden farklı görünüme sahip olan "displastik” benler, malinite yani kanser potansiyeli taşıyor. Var olan bir displastik benden Melanom gelişimi olasılığı nadir görülüyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, displastik benin de diğer sıradan benler gibi erişkin dönemde aynı kalması ve değişim göstermemesi. Değişim olduğunda, Melanom gelişimi de söz konusu olabiliyor. Bu tarz benlere sahip kişilerin normal deri üzerinde gelişebilecek melanom riskleri, displastik beni olmayan kişilere göre daha yüksek oluyor.

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, ben hangi çeşitte olursa olsun dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

- Benlerinizde birdenbire sayıca artış varsa,

- Mevcut benlerde renk ve boyut değişimi gelişti ise,

- Benler üzerinde kaşınma, ağrı, kanama ve yara oluşumu var ise, Mutlaka uzman hekime başvurulup benlerin inceletilmesi gerekiyor.

Ayrıca, 50 yaş üzeri herkesin melanom için bir kez deri muayenesi olması gerekiyor. Displastik veya konjenital beni olanların, çok sayıda (50 ve üzeri) beni olanların, ailesinde melanom olanların ve daha önce melanom veya diğer türde cilt kanseri geçirmiş olanların da yılda en az iki kez deri muayenesi olması gerekiyor. 35 yaştan sonra yeni ben oluşt