Vitiligo, toplum içinde bilinen adıyla Ala hastalığı, vücudun hemen her yerinde görülebilen beyaz renkli yama tarzı ile gözüken bir deri hastalığıdır.

Ala hastalığı; deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin melanin ismi verilen boya maddesini üretememesinden dolayı oluşur. Burada, melanositlerin pigment üretememe nedenleri genetik anormallikler, vücudun bağışıklık sisteminin melanositleri parçalaması, anormal fonksiyon gösteren sinir hücrelerinin melanositleri yıkabilecek maddeler salgılaması ve melanositlerin kendini yıkmasıdır.

En sık yüz, el, kol, bacak ve genital alanlarda görülür. Ala hastalığı; çocukluk veya ergenlik döneminde başlayabileceği gibi daha sonraki yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Hastaların, %30'unda yakın akrabalarında da vitiligo bulunurken hastanın kendisinde veya akrabalarında Diabet, troid hastalığı olan kişilerde vitiligo daha fazla ortaya çıkar. Genellikle yaz aylarında derimizin güneş etkisiyle bronzlaşarak koyu bir renk alması, Ala hastalığının daha belirgin hale gelmesine sebebiyet verir.

Ala ismi verilen vitiligo derinin beyaz görünümünden dolayı hastaları ileri derecede rahatsız eder. Hastanın toplum içinde kendisini "damgalanmış” hissetmesine sebep olur. Hastaya hastalığı ile ilgili sorulan sorular, soru sormadan yapılan anlamlı bakışlar hastayı sosyal anlamda toplumdan izole eder. Özellikle ergenlik döneminde Ala hastalığına yakalanan kişilerde ilerleyen zamanlarda ciddi kişilik sorunları meydana gelebilir.

Ala hastalığı, herhangi bir iç organ hastalığının yansıması değildir. Bulaşıcı değildir ve tüketilen yiyecekler bu hastalığa az yada çok etki etmez.

Vitiligo (Ala Hastalığı) tedavisi olan bir hastalıktır. Bu tedavi; hastanın yaşına, Ala hastalığının bulunduğu bölgeye, hastalığın süresine bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavinin hangi yöntem olursa olsun en az 3 ay devam etmesi lazım. Tedavide sınırlı alanlarda bulunan hastalıkta bazı kortizonlu kremler, yaygın olan hastalarda fototerapi (ışık) tedavileri, sürülecek güneşe karşı duyarlandırıcı ilaçlar, hücre transferi ve greftleme yöntemi ile yapılan tedaviler mevcuttur.