Özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilen meyvelerin başında gelen vişne, taze olarak tüketildiğinde insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, şifa deposu vişnenin vücut sağlığıu için çok güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu ifade ederek, özellikle ağaçtan toplandığı ilk gün gibi taze olarak tüketildiğinde birçok hastalığa iyi geldiğini ve vücudu rahatlattığını açıkladı. 

Vişne ve sapının, hem yazın hem de kışın tüketildiğinde insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, açıklamalarda bulundu.

"Vişne çok çeşitli fenolik bileşenler içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise içinde bulunduğu meyveye çok güçlü bir antioksidan özelliği veren antosiyaninler. 100 gramlık vişnede 30-82 miligram arasında antosiyanin bulunuyor. Bu antosiyaninler özellikle vücutta anti kanser, anti diyabetik, antienflamatuar ve anti obezite etki gösteriyor. Biraz daha açarsak bu antosiyanin bileşenlerinin, vücudu kanser, şeker hastalığı, obezite ve iltihap gibi sağlığı olumsuz etkileyen etmenlerden koruduğunu söyleyebiliriz.''

Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, vişnenin hemen hemen her hastalığa şifa olduğunun altını çizerek, "Kalbi koruyor, kolesterol seviyesini düşürüyor, hücre yaşlanmasını geciktiriyor ve görme kalitesini arttırıyor.'' dedi.