Vegan Beslenmenin Bir Zararı Daha Çıktı! Bakın Veganları Bekleyen Tehlike Ne?

Son yıllarda artış gösteren vegan beslenme stili, insan sağlığına ne gibi etkiler getiriyor? Sadece sebzeyle beslenen kişileri bekleyen tehlike ne? İnsan sağlığı için gerekli olan besinleri alamamak vücutta bazı semptomlar meydana getiriyor. Peki onlar ne gelin birlikte bakalım.

Vegan Beslenmenin Bir Zararı Daha Çıktı! Bakın Veganları Bekleyen Tehlike Ne?

Vegan Beslenmenin Bir Zararı Daha Çıktı! Bakın Veganları Bekleyen Tehlike Ne?

Sağlık için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı tartışma konusu olan vegan beslenmeyle alakalı bir araştırma sonucu daha yayınlandı. Araştırmaya göre sadece sebzeyle beslenenlerde kalp hastalığı olasılığı azalıyor fakat  inme riski artıyor.

KALP HASTALIĞINI ÖNLÜYOR İNMEYİ ARTIRIYOR

İngiliz bilim insanları, EPIC-Oxford'un 48 bin kişinin beslenme stilini ve sağlığını incelediği uzun süreli araştırma projesinin verilerini açıkladı.

EPIC-Oxford'un 1993-2001 yıllarında takip ettiği katılımcıların yarısının et, 7 bin 500'ünün balık yediği, 16 binden çoğunun da vejetaryen veya vegan olduğu belirtildi.

Zaman içinde 2 bin 820 koroner kalp hastalığı, 300'ü hemorajik (kanamalı) olmak üzere bin 72 inme vakasını gözlemledikleri kaydedildi.

Uzmanlar, koroner kalp hastalığına yakalanma ihtimalinin vejetaryen ve veganlarda yüzde 22, balık yiyenlerde ise yüzde 13 azaldığını gördü.

YÜZDE 20 ARTTIRIYOR

Diğer yandan araştırmada yalnızca sebzeyle beslenenlerin inme geçirme riskinin yüzde 20 arttığı görüldü.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.  

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri