Birinci derecede akrabalarda varis hastalığı olması ve ilerleyen yaş, varis oluşumunun önemli risk faktörlerini oluşturuyor. Bunların yanı sıra alınacak tedbirlerle önlenebilen risk faktörleri de mevcut. Uzmanlar, varis oluşumuna yol açan veya var olan varisleri artıran etkenleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

GENETİK

Genetik yatkınlık varis hastalığının belki de en önemli nedenlerinden biri olarak bilinmektedir.

OBEZİTE

Obezitenin doğrudan varis hastalığına yol açtığı saptanmamakla birlikte fazla kilo nedeniyle az hareket etmek, buna bağlı olarak kapakların devamlı yüksek basınca maruz kalmaları ve baldır kaslarının yeterince çalıştırılmaması sonucu kan yukarıya doğru pompalanamıyor. 

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK

Bacak bacak üstüne atmak ayak bileğindeki toplardamar basıncının yüksek kalmasına ve dizin o bölgedeki toplardamara baskı yapması nedeniyle kan akımında azalmaya yol açıyor. Bu durum da yeni varis oluşumu ya da oluşan varislerin artışına neden olabiliyor.

HAREKETSİZLİK

Uzun süre ayakta kalarak ya da sabit bir şekilde oturularak yapılan işlerde çalışmak varise yol açabiliyor. 

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILAR

Yüksek topuklu ayakkabılar, bacak kaslarının yürüme anında kanın yukarıya doğru pompalama fonksiyonlarını bozarak toplardamarların basınca maruz kalmalarına neden oluyor. Bu durum hem bacak ağrılarına hem de varis oluşumuna sebebiyet verebiliyor.

AZ SU İÇMEK

Az su içmek varis oluşumuna doğrudan neden olmuyor. Ancak hareketsiz olmak ya da derin toplardamarlarında yetmezlik olan kişilerde az su içilmesi durumunda kanın şekilli elemanları artıyor ve buna bağlı olarak kan yoğunlaşıyor. 

GÜNEŞLENMEK

Sıcak havanın damarları genişletmesi ve mevcut olan kapak yetersizliklerinin seviyesini yükseltmesi varislerin genişlemesi veya yeni varis oluşumlarıyla sonuçlanıyor.

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapları da varis oluşumuna sebebiyet verebiliyor. 

ALKOL

Alkolün toplardamarlar üzerine genişletici etkisiyle toplardamarlarda kaçak derecesini arttırması ve hareketsizliğe yol açması yüzünden toplardamarlarda basıncı artırarak mevcut varislerin çoğalmasına neden olabiliyor.

HAMİLELİK

Hamilelikte bacaklarda basıncın artması sonucunda varisler belirgin olmaya başlıyor ya da artıyor.