Vaka Sayısı Yine Rekor Kırdı

Dünya genelinde 1 milyon 100 binin üzerinde kişinin canını alan Kovid-19, 413 bin 124 yeni vaka tespiti ile salgının başladığı ilk günden bu yana en yüksek günlük vaka sayısı olarak tarihe geçti.

Vaka Sayısı Yine Rekor Kırdı

Vaka Sayısı Yine Rekor Kırdı

Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor. Dün açıklanan vaka sayıları ise 413 bin 124 kişiye ulaşınca, salgının başlangıcından bu zamana en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

MERKEZ ÜSSÜ AVRUPA 

Birinci dalgayı başarılı bir biçimde kontrol altına alan Avrupa, son haftalarda vaka artışı ile salgının merkezi konumuna geldi. Tüm dünyada açıklanan vakaların yüzde 34’ü Avrupa kıtasından çıkarken, Avrupa’da her 9 günde bir neredeyse 1 milyon yeni vaka tespit edilirken, salgının başladığı ilk zamandan bu zamana 6 milyon 860 bin 613 vaka tespit edildi. Bu hafta açıklanan vakaların yarısını İngiltere, Fransa, Rusya, Hollanda ve İspanya ülkeleri oluşturuyor.

BİRİNCİ SIRADA FRANSA

Günde 19 bin 425 vaka ile Avrupa kıtasında, bir haftalık en yüksek vaka ortalamasına ise Fransa sahip. Fransa’nın ardından ise İngiltere, Rusya, İspanya ve Hollanda geliyor. Avrupa genelinde ise birçok ülke kısıtlamaları uygulamaya tekrar başladı.

Latin Amerika ise küresel vakaların neredeyse yüzde 27’sini oluşturarak, en çok etkilenen bölge konumunda yer almakta. Latin Amerika’nın ardından Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa geliyor.  

Tüm dünyada vaka sayısı ise toplam 39 bin 869 bin 164’e, toplam vefat sayısı ise 1 milyon 114 bin 636’ya  yükseldi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR