Türk mutfağının ana içeceği olan ve yaz-kış severek içtiğimiz çayı demlemenin bazı kuralları bulunuyor. İşte o kurallar...

Çay demlerken bir takım uyarılara dikkat çekmek gerekiyor. Aksi takdirde demlediğiniz çay, sağlığınızı riske atabiliyor ilerleyen zamanlarda sağlık problemlerine neden olabilir. İşte çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler…

YANLIŞ DEMLEME SAĞLIK SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Türk mutfağının vazgeçilmez içecekleri arasında çay önemli bir yere sahip. Bitki çayları her ne kadar sağlığımız için çok yararlı olsa da çayın yeri ve önemi her zaman farklıdır. Ancak yanlış şekilde demlediğiniz çayla çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirsiniz.
İşte çayı demlerken dikkat edilmesi gerekenler ve yanlış çay demlemenin neden olduğu hastalıklar…

ÇAYIN ACI OLMAMASI VE UZUN SÜRE DAYANMASI

Çayın acımaması ve uzun süre dayanması için demlemiş çayı ocak üzerinde bekletmemenizi söyleyebiliriz. Bu durum çayın acı olmasına neden olacaktır.

OCAK ÜZERİNDEN ALIN

Bu nedenle çay iyice demlendikten sonra muhakkak ocak üzerinden alınmalıdır. Aksi taktirde başta gastrit ve ülser olmak üzere midede meydana gelebilecek hasarlara neden olacaktır.

YÜKSEK ISIYA MARUZ BIRAKMAYIN

Çayı demlerken veya demledikten sonra yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Yüksek ısıda kalan ve demlenen çay insan sağlığı için büyük tehdit arz ediyor.

KANSER RİSKİ VAR

Sürekli yüksek ısıda ve kaynar bir şekilde içilen çay ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına sebebiyet oluyor.

BURUK BİR TAT BIRAKIR

Dışarı da içtiğimiz çayların yüksek ısıya maruz kaldığı nasıl anlarız diyorsanız, acımaya yüz tutmuş ağzınızda fazla buruk bir tat bırakmasından kendini ele verecektir.

KAYNAMAMIŞ SU İLE DEMLEYİN

Çayı muhakkak kaynamamış su ile demlemeniz lazım. Aşırı bir şekilde kaynamış su çaya döküldüğü zaman çayın içerisinde bakteri oluşmasını sağlar.Çayın tadının acıması da genellikle bu sebeplerden ortaya çıkmaktadır.