Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere 6 aydan daha küçük bçocuklar için yüzde 100 meyve sularından kaçınılmasını, bu tür içeceklerin ilk senesinde bir bebeğin diyetinden tamamen kaldırılmasını tavsiye etti. Diyetisyen Nida Yıldız çocuklara ilişkin bu diyetin gerekçesi hakkında şu bilgileri verdi."Ebeveynler bebeklerinin meyve sularına ihtiyacı olduğunu düşünüyor, ancak bu bir yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır. Bu konu üzerine verilen yeni öneriler, yüzde 100 meyve suyunun çocuklar için sağlıklı olduğunu veya beslenme bakımından meyveye eşdeğer olduğunu düşünen ebeveynleri hayrete düşürüyor.

Meyvelerde meyve suyundan daha fazla lif var ve meyvelerin genel olarak diş çürümesine sebep olma ihtimali az. Yüzde yüz meyve suyu, özellikle de diş çürüğü için yüksek risk altında olan bebeklere yalnızca özel durumlarda tavsiye edilebilir.

Bir su bardağı elma suyu 98 kcal ve 24 gram şeker içerdiği halde lif içermez. Buna oranla, yarım orta boy elma 1 gram lif, 26 kcal ve 5 gram şeker içerir. Meyve içindeki lif de tok hissetmenizi sağlar. Bütün bir meyveyi bütün olarak yiyenler, meyve suyu içenlere kıyasla daha az şeker almış olur. Şeker ve kalori bakımından, marketlerden alınan meyve suyu, kolayla eşdeğerdir. Örneğin, bir su bardağı kola 21 gram şeker ve 122 kcal içerir. Bu değerler yaklaşık olarak elma suyuna yakındır.