Uzmanlar Açıkladı! Balık Yedikten Sonra Süt İçilir mi?

Balık yedikten sonra süt içilir mi? sorusu akıllara birçok yaşanan talihsiz olayları getiriyor. Bu nedenle uzmanlar, bu sorunun yanıtını sizler için açıkladı.

Uzmanlar Açıkladı! Balık Yedikten Sonra Süt İçilir mi?

Eskişehir'de balık yedikten sonra süt içtiği öne sürülen üniversite öğrencisi Mehmet Serhat Gökçe, yaşamını yitirmişti. Yaşanan bu acı olay, o sorunun tekrar sorulmasına neden oldu. Balık yedikten sonra süt içilir mi? Uzmanlardan bu konu ile ilgili detaylı açıklama geldi.

Uzman Dr. Ayşe Tuğba Şengel, bu konuyla alakalı yaptığı açıklamada, ''Balık ile süt ürünleri düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının zincirini oluşturur. Omega-3 kaynağı balığın insan vücuduna birçok faydası vardır. Süt ürünleri ise kemik ve diş sağlığının gelişmesinde birçok fayda sağlar'' dedi.

''Besin değeri yüksel olan bu iki besinin beraber tüketilip tüketilmeyeceği ile alakalı tartışmalar hala devam etmektedir'' ifadelerini kullanan Uzman Dr. Ayşe Tuğba Şengel konuşmasını şöyle devam ettirdi:

OMEGA 3 KAYNAĞI BALIK TAZEYSE SÜT ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR

''Gündemde olanların aksine balık ile süt ürünleri beraber tüketilebilir. Ama tüketmeden önce asıl dikkat edilmesi gereken nokta, omega-3 kaynağı balığın taze olmasıdır.''

BAYAT BALIKTAKİ 'HİSTAMİN' MADDESİ ZEHİRLİYOR

Uzman Dr. Cansu Temel ise, balığın içinde olan 'histamin' isimli proteinin bayat balıkta daha çok olduğunu ifade ederek, ''Histamin maddesi, sütte fazla miktarda bulunur. Bu yüzden bayat balık ve sütün beraber tüketilmesi sonucu zehirlenme görülebilir. Bayat balık ve süt birlikte tüketildiğinde kusma ve ishal gibi halsizlik sorunları ortaya çıkar. Herhangi bir sağlık probleminin oluşmaması için balığın doğru şekilde muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmelidir'' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR