Uyuz Tedavisinde Bitkisel Öneriler

Uyuz, derideki küçük akarların sebep olduğu bir cilt hastalığıdır, bulaşıcı etkisi vardır, en büyük etkisi geceleri artan yoğun kaşıntıdır. Peki uyuza iyi gelen bitkiler nelerdir?

Uyuz Tedavisinde Bitkisel Öneriler

Akarların yer yaptığı yerlerde deri döküntülerine sebep olur. Uyuz tedavisinde bitkisel öneriler ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde…

Ciltte Nasıl Yuvalanır?

Uyuz, derideki küçük akarların neden olduğu bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uyuzun ana semptomu, geceleri daha da artan yoğun kaşıntıdır. Ayrıca akarların yer yaptığı alanlarda deri dökülmelerine sebep olur.

Uyuz akarlarına Sarcoptes scabiei denir. Ağızlarını ve ön bacaklarını kullanarak, yumurtalarını bıraktıkları dış cilt katmanındaki oyuklara bırakırlar. 2 ila 5 gün sonra, minik akarları (larvalar) yumurtadan çıkar ve yetişkinlerin olgunlaştığı deri yüzeyine taşınır.

Uyuz genel olarak;

– El veya ayak parmak aralarında,
– Koltuk altlarında,
– Genital bölgelerinde,
– Derinin katlandığı bölgelerde,
– Dirsek içi, bilekler ve dizlerde,
– Popo loblarının arasında,
– Kürek kemiklerinin iç kısımlarına yerleşir ve bu bölgelerde yayılır.

UYUZ İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

Çay ağacı yağı

Bir yemek kaşığı çay ağacı yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak zarar görmüş bölgeye günde iki kez sürün. Bu yöntemi üç hafta kadar devam ettirerek parazitlerden kurtulabilirsiniz. Çay ağacı yağını emziren anneler ve hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.

Beyaz sirke

Bir su bardağı beyaz sirke ve bie su bardağı suyu karıştırın. Bir pamuğu bu karışım ile ıslatarak 5 dakika kadar zarar göemüş bölgeye tutun. iki hafta boyunca günde üç kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Bir tatlı kaşığından biraz fazla toz zerdeçalı, birkaç damla limon suyuyla kalın bir macun oluşumu elde edene kadar karıştırın. Bu macunu zarar görmüş bölgelere uygulayıp birkaç saat bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın. Vücudunuz parazitlerden tamamen arınana kadar macunu sürmeye devam edin.

Tuz

Suyun içerisinde çözülen tuz ile banyo yapmak uyuza karşı etkili bir yöntemdir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR