Doğduğumuzdan itibaren oldukça önemli olan uyuma evresi gelişimimiz için de oldukça önemlidir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin bir rol üstlenen uyku, vücudunuza hastalıklara karşı sağlam bir direnç kazandırır. Bu sebeple insan yaşamında sağlığa büyük katkı sağlayan unsurların en başında gelir.

UYKUSUZ KALINDIĞINDA CİLDİNİZDE BUNLAR OLUYOR!

Uykusunu almış bir insanın mutlu uyanması gayet olağandır. Özellikle fiziksel ve beyin aktivitesi olarak yorucu işlerde çalışan insanların uyku düzenlerinin düzgün olması gerekir. İhtiyaçları olan dinlenme olanağını sağlayacağı için güne enerjik başlamalarına olanak sağlayacaktır.

VÜCUDUN YENİLENMESİ İÇİN DÜZENLİ UYKU ŞART!

Uyku cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayacağından düzenli bir uyku düzenine kavuştuğunuz an cildinizdeki değişimleri fark edebilirsiniz. Ultraviyole ışınlarının zararlarından koruyan uyku aynı zamanda koruyu antioksidanların da yenilenmesine olanak tanıyor. Uyumadan önce mutlaka cildinizi temizlemelisiniz. Böylelikle cildiniz uyku süresince nefes alarak yenilenme sürecine devam edebilecektir. Öğlen saatlerinde 1 saatlik kısa bir uyku molası vermeniz hem günün geri kalanını dinç bir şekilde geçirmenizi sağlayacak hem de size ihtiyacınız olan dinlenme imkânını sunmuş olacaktır. Gece uykusunun yerini hiçbir şeyin tutmayacağını hatırlatarak, özellikle gece uykusunun rüya görülen saatlerinde vücut ısının yaklaşık olarak 2 derece yükseldiğini, bununla birlikte organizmaların sıvı ürettiğini belirten uzmanlar, uyandığım zaman saç diplerimizin neden nemli olduğuna dair açıklamayı da yapmış bulunuyorlar. Özellikle cildi kuru olan kişiler yatmadan hemen önce ciltlerine nemlendirici sürerlerse ciltlerinin nem dengesinin sağlandığını fark edeceklerdir. Uzmanların tavsiyesine göre uyumanın cilde ve vücuda etkileri oldukça büyüktür. Özellikle hücrelerin yeniden yapılanmasında büyük etkileri bulunan uyuma evresinin sağlıklı yaşam için önemi büyüktür.