Uzmanlar ramazanda yapılan en büyük yanlışın oruç tutacak olanların sahura kalkmayıp oruç tutmaları olarak açıkladı. Ramazanda aç kalmanız demek birçok hastalığa davetiye çıkarmanız anlamına geliyor. Vücudunuz susuz kaldığı için yeterli miktarda besin ve su alınmaması kabızlık sorunlarına yol açıyor. Oruç tutarken kişinin kendisini iyi hissetmesi için sahurda ve iftarda doğru besinleri yeterli ve doyurucu miktarlarda tüketmelerinin büyük rol oynadığını açıkladı. 

Uykum bölünecek diye sahursuz oruç tutmanın büyük zararlar olarak size geri döneceğini belirten uzmanlar;ramazanda yapılan en büyük hatalardan biri uykuyu bölmemek adına sahura kalkmamak veya yatmadan önce tekrar yiyip yatmaktır. Her iki durum da vücuda fazla yüklenerek sindirim sisteminin dengesini bozmaktadır. Oruç tutarken mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahurda hafif ve hazmı kolay, ancak tok tutan yiyecekler tüketilmelidir.

Oruç açarken acele edilmemelidir. Hızlı yemekten kaçınılmalı, yiyecekler iyice çiğnenmeli ve birden bire yemeklere yüklenilmemelidir.Gün boyu aç kaldığınız bir günde aynı anda birden yemek yemeye girişmeniz sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkileyeceği gibi mide rahatsızlıklarına da davetiye çıkaracaktır.