Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Güne zinde başlamak ve konsantrasyonu artırmak için iyi bir uyku önem taşır. Ancak uyku apnesi, hayatınızı kabusa çevirebilir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Güne zinde başlamak ve konsantrasyonu artırmak için iyi bir uyku önem taşır. Ancak uyku apnesi, hayatınızı kabusa çevirebilir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Uyku Apnesi Nedir?

Horlama, ses çıkararak sosyal ortamları ve aile yaşamını olumsuz etkiler. Ancak bir de bunun görünmeyen tarafı var. Horlamaya eşlik eden nefes kesilmesi kişinin sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Bu duruma 'uyku apnesi' denir. Uykuda nefes kesildiğinde vücudun oksijen ihtiyacı karşılanmaz ve özellikle kalp - beyin gibi önemli organlar ilk olarak etkilenir. Bu organların dışında hormon yapısı bozulur kan damarları etkilenir kan basıncı artar.

Uyku Apnesinin Belirtileri:

- Sabah kalkmakta zorlanır

- Unutkanlık olur

- Çabuk sinirlenir

- Gün içerisinde sürekli uykuya meyil olur

- Oturduğu yerde, koltukta, direksiyon başında uykuya dalar.

- Çok terler

- Kilo alır

Tedavisi Nedir?

Uyu apnesinin tedavisinde öncelikle; kilolu olanlar zayıflamalı, burun tıkanıklığı olanlar burun operasyonu olmalı, yumuşak damakta-küçük dilde sarkma olanlar bunlar kısaltılmalı ve düzeltilmeli, dil kökünde büyüme, çenede kayma düzeltilmelidir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri