Unutkanlık hastalığının bünyede ne zaman başladığı hiç bir zaman belli olamıyor. Öyle ki çocukluk zamanlarından itibaren bile başlaması olağan durumlar olabiliyor. Bu tür durumlarda tanısı daha geç konulduğu gibi tedavi yöntemlerinde de değişiklikler söz konusu olabiliyor.

Unutkanlık hastalığı sadece bazı şeyleri unutmakla başlamayıp bazı erken tanılarda fark edildiği gibi baş dönmesi veya baş ağrısı gibi tetikleyicilerle de kendini belli edebiliyor. Bu tür durumlarda daha bilinçli olunması gerektiğini belirten uzmanlar diyabet hastalarının da bu hastalık hakkında dikkatli olmaları gerektiğini ve erken teşhis yapıldıktan sonra tedavi süreçlerine hemen başlamaları gerektiği belirtiliyor.

Unutkanlık hastalığında ilaç tedavisini es geçmemek büyük önem taşımaktadır. İlaçların kullanılmasında herhangi bir zarar olmamakla beraber bu ilaçların kullanılmasının ardındanbu hastalığın daha çok hafifleyip bu ilaçların düzenli kullanımda da unutkanlık rahatsızlığına veda edebileceğinizi belirtiyorlar. Bu hastalığın bir diğer ilacı da ayakta tedavi yöntemleri olmaktadır. Unutkanlıkta ilaç kullanımının bir sonu olmadığını ve hastalık devam edene kadar da alınması gerektiğini belirten uzmanlar alınmaması durumunda beyne vereceği zararların daha çok olacağını söylediler.