Unutkanlık Psikolojik Sorunların Belirtisi Olabilir!

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, unutkanlık düşünüldüğü gibi bir sağlık sorunu değil! Bunun yanı sıra en iyi çalışan beyin sizinki bile olabilir. İşte unutkanlık hastalığının bilinmeyenleri...

Unutkanlık Psikolojik Sorunların Belirtisi Olabilir!

Beynin eski hiç bir işe yaramayan bilgileri silip yerine yenilerini koyduğu sonuca yeni ulaşmıyoruz. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki, unutkanlık düşünüldüğü gibi bir sağlık sorunu değil. Bir şeyleri unutmayı ya da unutmamayı istemenin dışında bir de olur olmadık şeyleri istemsiz olarak unutmak vardır. Bu durum genelde bir sağduyu eksikliği ya da aptalca bir davranış olarak karşılanır. Yeni bir araştırma ise unutkan insanların aslında en iyi işleyen beyinlere sahip olduklarını gösteriyor.

BEYNİNİZDE YER BIRAKIN

Hafızayla ilişkili nöronların hipokampüs olarak adlandırılan beyin bölmesinde unutkanlığı tabiri caizse teşvik ettiği keşfedildi. Beyin, yeni ve önemli bilgiler için daha fazla yer açmak istediğinde eski ve işe yaramaz bilgileri siliyor!

DEPRESYON UNUTKANLIĞI TETİKLİYOR!

Eğer beynimiz eski ve işe yaramaz bilgilerle dolu olsaydı, somut bir karar vermek ve yeni deneyimlerin ayrıntılarını hatırlamak için gerekli bilgilere odaklanmak zor olacaktı. Hatırlama zorlukları sık sık yaşanılıyorsa, mutlaka bir doktora başvurmakta fayda vardır. Depresyon, tiroit fonksiyon bozukluğu, kullanılan ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve gün içerisinde karşılaştığımız olumsuz olaylardan dolayı yaşadığımız aşırı stres, düzeltilebilir hafıza sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri