Ünlülerin De Başına Gelen Donuk Omuz Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Vücutta omuz ağrısı ile ortaya çıkan donuk omuz sendromu ünlülerin de yakalandığı bir sendrom. Peki, neden oluşur donuk omuz sendromu?

Ünlülerin De Başına Gelen Donuk Omuz Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Ufak Tefek Cinayetler dizisinde oynayan Aslıhan Gürbüz’ün de başından geçen donuk omuz sendromu omuz ağrısı olarak başlıyor ve yaşam kalitesini etkiliyor.

DONUK OMUZ SENDROMUNUN NEDENLERİ NEDİR?

En yaygın sebebi omuzun seneler evvel travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma benzeri olaylardan sonra omuz kemiğinin ciddi zarar alması ve bu hasarın yeterli tedavi ile iyileştirilememesi sendroma sebep0 olur. Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı bedendeki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması. Kronik hastalıklardan özellikle şeker hastalığının kaslarda zarara sebep olması donuk omuz sendromunun meydana gelmesine sebep olur. Üstelik hormon bozukluğu ve bedenin yağ endeksinin yüksek olması da hastalığa davetiye çıkartır. Daha evvelki seneler süresince ya da omuzda yaşanan bir ameliyatın ardından da donuk omuz sendromu oluşabilir. Bunun sebebi ise kişinin ameliyatın ardından yeteri fiziksel tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. Uyku sırasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma, günlük faaliyetleri negatif etkileyecek omuz ağrısı,omuz hareketindeki sınırlama neticesi motor becerilerinde düşüklük yaşama, uzanma ve yürüme sırasında dahi omuzda sebepsiz oluşan ve geçmeyen ağrı gibi işaretlerle kendini gösterir.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR