Umutlandıran Aşı Haberi Türkiye'den!

Koronavirüs salgınının başladığı ilk zamandan bu zamana tedavi yöntemleri araştırılırken, aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Çinli Biyoteknoloji şirketi ile Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan Faz 3 aşamasındaki koronavirüs aşısının ilk aşaması ise başarılı oldu. 

Umutlandıran Aşı Haberi Türkiye'den!

Umutlandıran Aşı Haberi Türkiye'den!

Koronavirüs salgınının yaşandığı bu süreçte, aşı çalışmaları son hızda devam ediyor.  Çinli Biyoteknoloji firması ile Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan protokol ile koronaya karşı geliştirilen Faz 3 aşamasında olan aşının ilk adımı başarı elde etti.

HER ŞEY YOLUNDA

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı ve Sorumlu Araştırmacı Dr. Ayşin Kılınç Toker, aşının herhangi bir yan etkisi ile karşılaşılmadığını, ‘İlk yaptığımız aşımızın üzerinden 14 gün geçti ve bu süreçte aşı çalışmasına katılan kişilerin sayısı artmaya devam ediyor. İlk aşılarından sonra herhangi bir sıkıntı yaşamadık başvuran kişilerde. 3 sağlık çalışanına 2. dozlarını yaptık. Bu 3 sağlık çalışanı daha önce hastalık teması olmayan, sağlıklı gönüllülerdi’ cümleleriyle ifade etti. Ayrıca Toker, bu aşamada aşı olanların kontrol edildiğini belirterek, ‘Aşı sürecinde de herhangi bir yan etki ile karşılaşmadık sadece bölgesel bölgesel bir enjeksiyona bağlı ağrı oldu bir kişide. Onun dışında herhangi bir problemimiz yok şu an için. 14 gün boyunca görevli arkadaşlarımız tarafından kişiler yan etki açısından belirli periyotlarla aranarak, takip edildiler. Ayrıca kendilerinin de 7/24 ulaşabilecekleri bir telefon numarası mevcut. Bu numaralara da ek problemleri olması durumunda ulaştılar ama biz şu an merkezimizdeki gönüllülerimizde ek bir problem yaşamadık.’ ifadelerine de yer verdi. Türkiye genelinde gerçekleştirilen 350 kişilik grupta herhangi bir yan etki gözlenmediğini ve her şeyin yolunda gittiğini belirten Toker, daha fazla gönüllüye ihtiyaç duyulduğunu, ‘Daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var çünkü aşıların belirli bir sayıya kadar yapılıp, yan etki profilinin görülmesi ve bir an evvel piyasaya çıkması bu pandeminin daha kısa sürede sonuçlanmasına olanak sağlayacak. Aşıyla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar hem şehir hastanesinin internet sayfasında bununla ilgili ulaşabilecekleri telefon numaraları mevcut. Ayrıca direkt hastane santraline bağlanarak da aşı biriminden bilgi alabilir hem de gönüllüler kendi randevularını planlayabilirler’ cümleleriyle aktardı.

GÖNÜLLÜ KİŞİ ETKİ GÖRMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Aşıyı ilk yaptıran gönüllü kişiler arasında olan Kayseri Şehir Hastanesi Pandemi Servisi Enfeksiyon Hemşiresi Şerife Dursun, ‘Aşı yapılalı 14 gün oldu ve ben bu süre zarfında herhangi bir reaksiyon veya yan etki görmedim. Ben ilk etapta geçiren kişilerin çok ağır geçirdiğini gördüğüm için, bu aşının da ufak da olsa bir yan etkisi olacağını zannediyordum ama herhangi bir şey olmadı. Yüksek ateş, öksürük gibi covid sürecinde gördüğüm şeylerin hiç birini bu aşıda görmedim ve normal hayatıma devam ettim.’ ifadeleriyle herhangi bir semptom ile karşılaşmadığını aktardı. Ayrıca kontrollerin olduğunu aktaran Hemşire Şerife Dursun, ‘Bu süreçte haftalık kontrollerimiz vardı. Telefonla bize durumumuzla ilgili sorular soruldu. Bu salgının yayılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum çünkü son dönemlerini evlerinde geçirmesi gereken insanlarımız, özellikle yaşlı insanlarımız şu anda yoğun bakımda ölüm kalım savaşı veriyorlar. Nefes almayı unutturdukları sağlık personelleri, ailelerine hasret kalan hastane çalışanlarının vebalini omuzlarında taşıyorlar. Halkımız da lütfen maske mesafe ve temizlik kurallarına uysunlar. Kendilerini değilse de çevremizdeki yaşlılarımızı düşünsünler’ cümlelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR