Zaman zaman bir çok insanın başına gelmiş olan uçuk problemi dudak etrafında çıkan küçük kabartılardan oluşmaktadır. Uçuk dudakta çıkmadan önce cildin yanmasına ve tene batmaya başlayacaktır. Gün içerisinde yanma ve sızlama yapmaktadır. Çıkmadan önce ise damakta bir yanma belirtisi verir.

Dudağın en yumuşak ve narin bölgelerinde oluşan uçuğun stres bozuklukları ve depresif ruh halinden de meydana geldiği halk arasında bilinmektedir. Özellikle kötü rüya gördükten sonra ortaya çıkan bu sorunun aslında bu nedenle uzaktan yakından hiçbir alakası bulunmamaktadır. UV ışınlarına fazlasıyla maruz kalmak ve güneşin zararlı etkileri uçuğun çıkmasında başlıca sebeplerden bir tanesi olmakla beraber bağışıklık sistemi çöktüğünde de bu rahatsızlık kendini belli edebilir. Kadınlarda regl döneminde oluşan kansızlıktan dolayı da bu sorun dudaklarda baş gösterebilir. 

Cilt problemine sebep olan sorunun çözülmesi uçuk üzerinde herhangi bir ilaç kullanımına da gerek bırakmamaktadır. Kişinin bağışıklık sisteminin düzelmesini sağlamak ve uçuğa sebep olan etkenleri ortadan kaldırmasını sağlamak bu süreçte olumlu sonuç alabilmek adına önemlidir.