Mevsim itibariyle marketlerde, pazarlarda sıkça rastladığınız pancarın yanından öylece geçiyorsanız bir kez daha düşünün. Çünkü pek kullanmadığımız bu kök sebze sağlığa oldukça yararlı. Özellikle de tütün ullananların pancar ve suyunu çok daha fazla tüketmeleri gerekiyor.

Pancar suyu içerisinde yer alan A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve betalainler denilen antioksidanlar açısından oldukça güçlü. İçerisinde sodyum, kalsiyum, sülfür, klor, bakır, iyot, doğal şeker, bioflavonoidler ve potasyum gibi besin maddeleri yer almaktadır. Ayrıca lif, karbonhidrat, niasin, folik asit, biotin ve magnezyum için de iyi bir besin özelliği gösteriyor.

KARACİĞERİ TEMİZLİYOR

Karaciğer temizle özelliği bulunan pancar suyunu özellikle sigara içenlerin her gün bir bardak tüketmesi gerekiyor.

KABIZLIĞI GİDERİYOR

Sindirime yardımcı olan pancar suyunun kabızlığı hızlı bir şekilde azalttığı biliniyor. İçeriğindeki zengin lif yapısı sayesinde de hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLÜYOR

Pancar suyu, kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmayı önler.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Kırmızı pancarı katı meyve sıkıcağı makinesinde, kırmızı pancar turşusu olrak veya salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak kırmızı pancarın en sağlıklı hali hiçbir işlem görmeden katı meyve sıkacağına atılarak suyunun çıkarılmasıdır. Bu şekilde tüketilen pancar suyu sağlık açısından maksimum fayda sağlıyor.