Sigara başta olmak üzere içeriğinde yüksek oranda tütün barındıran ürünler kanser riskini kat kat arttırmaktadır. Bu zararlı maddeyi tüketenlerin özellikle gırtlak kanserine yakalnama olasılığının çok fazla olduğunu açıklayan uzmanlar herhangi bir ses kısılması durumunda mutlaka doktor tedavisi görülmesi gerektiğini açıkladılar.

Gırtlak kanseri özellikle erkeklerde görüldüğü için erkeklerin bu tür zararlı maddeleri tüketirken daha dikkatli olması gerekiyor. Eğer belirtileri erken hissederseniz erken teşhis sayesinde tedavinin olumlu olarak sonuçlanmasına büyük oranda katkı sağlarsınız.

Gırtlak kanserinin en belirgin özelliklerinden bir taneside seste çatallaşma, ses kısıklığı ve boğaz yanması olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra boğazda şişlik de hastalığın ender görülen belirtilerinden bir tanesidir. Bu belirtiler özellikle iki haftadan fazla sürüyorsa mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi planlanmalıdır. Bu erken teşhis hastalığın önüne geçmek ve tedavinin başarılı sonuç vermesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında yine de tütün içeren ürünlerin tüketimini yavaş yavaş azaltarak bu tür ürünleri tüketmekten tamamen vazgeçmek sağlığınız için oldukça büyük önem taşımaktadır.