Türkiye'deki Hastanelerde Yatak ve Yoğun Bakımın En Dolu Olduğu İller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'de bulunan hastanelerdeki yatak doluluk oranının yüzde 51,6, yoğun bakım doluluk oranının da ortalama yüzde 66,3 olduğunu açıkladı.

Türkiye'deki Hastanelerde Yatak ve Yoğun Bakımın En Dolu Olduğu İller

Türkiye'deki Hastanelerde Yatak ve Yoğun Bakımın En Dolu Olduğu İller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgınına dair önemli açıklamalarda bulundu. Koca, tüm ülkede, ventilatör yani solunum cihazı doluluk oranının ise yüzde 33,6 olduğunu aktardı.

Koronavirüs vaka artışının en yüksek olduğu illerin Kayseri, Ankara ve Mersin olduğunu belirten Koca, son 3 günün verilerinin son hafta ile karşılaştırıldığı zaman artış yaşanan ilin olmamasının son derece umut verici olduğunu söyledi.

Bakan aynı zamanda hasta sayısında azalış gösteren iller ise şöyle sıraladı: Artvin, Bartın ve Ardahan.

‘ANKARA STABİL DÖNEME GİRDİ’

Başkent Ankara’da yatak doluluk oranın yüzde 52,9, yoğun bakım yatak doluluk oranın yüzde 64,8, ventilatör doluluk oranın ise yüzde 28,1 olduğu belirtildi.

Bakan yaptığı açıklamaya göre Ankara'da son ay yüzde 6,02 olan günlük ortalama zatürre vaka oranı, son hafta günlük ortalama yüzde 3,02'ye, son 3 güne gelindiğinde yüzde 2,39'a indi.

Koca, ‘Ankara'nın son hafta bir stabil döneme girdiğini ve kontrol altına alındığını söylemek istiyorum. Gelecek haftadan sonra 1 hafta 10 gün içinde bu stabilleşen Ankara'nın durumunun aşağı doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim’ ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR ÇOK ÖNEMLİ’

İstanbul'da yatak doluluk oranın yüzde 55,3, yoğun bakım yatak doluluk oranın 60,2, ventilatör doluluk oranınsa yüzde 36,9 olduğu belirtildi.

Son ay yüzde 6,53 olan günlük ortalama zatürre oranının son haftada yüzde 4,72'ye indiğine dikkat çeken Koca, son üç gün içerisinde zatürre oranının yüzde 67 olduğunu, filyasyon ve tedaviye erken başlanarak sonuç alındığını ve hastane yükünün giderek azaldığını, son hafta bu artış trendinin azaldığını fakat gelecek haftaların son derece önemli olduğunu söyledi.

‘İZMİR’DE ZATÜRRE ORANI SON AYDA YARI YARIYA DÜŞTÜ’

İzmir'de yatak doluluk oranı 54,1, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 72,2, ventilatör doluluk oranı ise yüzde 47,8.

Son ay yüzde 8,38 olan günlük ortalama zatürre oranı son haftada yüzde 5,46 olduğu belirtildi.

Son 3 gün içerisinde bu oranın yüzde 4,4'e indiğini belirten Koca, ‘İzmir'de de sadece son ayda yarı yarıya zatürre oranının düştüğünü, orada da filyasyonun ve tedavinin erken başlandığını ve sonuç alındığını, hastane yükünün giderek azaldığını söylemek istiyorum’ dedi.

YOĞUN BAKIM YATAK DOLULUK ORANLARI

Sağlık Bakanı Koca, il bazındaki yoğun bakım yatak doluluk oranlarına ilişkin, ‘En dolu illerimizin Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresun 75,34, Hatay yüzde 74,92 olduğunu görüyoruz. Yüzde 70'in üzerinde olan illeri söyledim. 3 büyük ilimize de baktığımızda İzmir yüzde 72,5, Ankara yüzde 63,23, İstanbul ise yüzde 59,61 olarak görülüyor’ ifadelerini kullandı.

VENTİLATÖR DOLULUK ORANLARI

Bartın dışında yüzde 60'ın üzerinde başka bir ilin olmadığını söyleyen Koca, ‘Ventilatör doluluk oranında; Bilecik yüzde 56,45, Amasya yüzde 56,11, Afyonkarahisar yüzde 55,73, Sakarya yüzde 53, 86, İzmir yüzde 51,4. Tablodan da görüldüğü gibi ventilatör doluluğu ile ilgili genel anlamda bir sorun olmadığı rahatlıkla söylenebilir ama yoğun bakım yatak dolduğunda il bazında yer yer sorunlar yaşanabilir onunla da ilgili zaten tedbirlerimizi alıyoruz’ dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR