Türkiye En Çok Tek Kullanımlık Maskeyi Almanya’ya Sattı

Türkiye, yeni tip koronavirüs salgının etkili olduğu Ocak – Haziran döneminde 105,1 milyon dolar tutarında tek kullanımlık tıbbi maske ihraç etti.

Türkiye En Çok Tek Kullanımlık Maskeyi Almanya’ya Sattı

Türkiye En Çok Tek Kullanımlık Maskeyi Almanya’ya Sattı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı verilere göre, Türkiye, yılın ilk yarısında dünyanın 108 farklı noktasına, 105 milyon 86 bin 461 dolarlık tek kullanımlık tıbbi maske ihracatı gerçekleştirdi. Söz konusu ürünün geçtiğimiz yıl aynı dönemindeki ihracatı 1,7 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

EN FAZLA TALEP ALMANYA, ÇİN VE FRANSA'DAN

Ocak-Haziran döneminde Türkiye'de üretilen tek kullanımlık maskelere en fazla Almanya, Çin, Fransa, Romanya ve Kuveyt'ten talep geldi.

Bu süreçte Almanya'ya yaklaşık olarak 14,3 milyon dolarlık, Çin'e 13,6 milyon dolarlık, Fransa'ya 9,8 milyon dolarlık, Romanya'ya 8,6 milyon dolarlık ve Kuveyt'e 8,5 milyon dolarlık tek kullanımlık tıbbi maske satışı yapıldı.

Yılın ilk yarısında 1 milyon doların üzerindeki tek kullanımlık maske ihracatı yapılan ülkeler arasında ise İspanya, İngiltere, Hong Kong, Hollanda, Irak, Slovakya, Suudi Arabistan, Portekiz, Bulgaristan, İtalya ve Moldova bulunmakta.

GEÇEN YIL MASKE SATILMAYAN 5 ÜLKE BU YIL İLK 20'DE

2019'un ilk yarısında dünyanın 47 farklı noktasına tek kullanımlık maske satışı yapılırken, en çok ürün gönderilen ülkeler arasında Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Polonya bulunmaktaydı. Bu yılki maske ihracatı sıralamasında ikinci sırada yer alan Çin, 2019'un aynı döneminde Türkiye'den hiç maske almamış.

Ocak-Haziran döneminde tek kullanımlık maske ihracatında ilk 20'de yer alan fakat geçtiğimiz yılın aynı döneminde ihracat yapılmayan diğer ülkeler ise İspanya, Hong Kong, İtalya ve ABD oldu.

Ocak-Haziran döneminde yapılan maske ihracatının miktarı yaklaşık olarak 1260 ton oldu.

İTHALATTA ÇİN BAŞI ÇEKTİ

Bunun yanı sıra, Ocak-Haziran döneminde 3 milyon 421 bin 129 dolarlık tek kullanımlık maske ithal edildi. En çok maske satın alınan ülkeler ise şu şekilde; Çin, ABD ve Almanya.

Bu dönemde Çin'den 1,8 milyon dolarlık, ABD'den 209,3 bin dolarlık ve Almanya'dan 164,7 bin dolarlık tek kullanımlık maske satın alındı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR