Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmeyenler

Günümüzde en sık tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında tüp bebek tedavisi geliyor. Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Çekmez, tüp bebek tedavisi konusunda çiftlere önemli uyarılarda bulundu.

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmeyenler

Günümüzde en sık tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında tüp bebek tedavisi geliyor. Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Çekmez, tüp bebek tedavisi konusunda çiftlere önemli uyarılarda bulundu. İşte detaylar...

Düzenli adet gören kadınların her ay tek bir yumurta oluşturduğunu ifade eden Doç. Dr. Yasemin Çekmez, "Tüp bebek tedavisinde kullandığımız hormon ilaçları ile bu sayıyı artırarak daha fazla sayıda yumurta elde etmek amaçlanır. Verdiğimiz ilaçların kullanımı sırasında yumurtalardaki gelişmeyi takip etmek ve gerekli durumlarda doz ayarlamalarını yapmak üzere ultrason ve kan tahlillerinin yapılması gereklidir. Yeterli büyüklüğe gelen yumurtalar yine bir hormon iğnesi yardımıyla olgunlaştırılır ve 36 saat sonra anestezi altında tüp bebek uzmanı tarafından aspirasyon yöntemiyle toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında erkekten alınan taze spermlerle döllenir. Döllenen yumurtaların embriyo gelişimleri embriyolog tarafından takip edilir" diye konuştu.

TEDAVİYE ERKEN BAŞLAMAK ŞANSI ARTIRIYOR

Başarıyı etkileyen faktörlerden birinin de yaş olduğunun altını çizen Doç. Dr. Yasemin Çekmez; "30 yaşın altındaki hastalar için bu oran yüzde 60’a çıkarken, 35 yaş civarında yüzde 40’a, 40’lı yaşlarda ise yüzde 15’e düşüyor. Ancak bu oranlar tedaviyi yalnızca bir kez deneyenler için geçerlidir. Toplam oranlara bakıldığında ise tedaviyi 4 kez yaptıranlarda başarı oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. İlk siklusta yüzde 50 olan başarı oranı, bir yılda yapılan 4 siklus sonrasında yüzde 90’a çıkmaktadır" dedi.

ERKEN ÖNLEM ALINMALI

Tüp bebek başarı şansını etkileyen bir diğer kriter over rezerve olduğunu anlatan Doç. Dr. Yasemin Çekmez, "Over rezervi azaldıkça başarı şansı ve canlı doğum oranı giderek azalmaktadır. Bu nedenle 35 yaşın üzerinde evli olmayan, evli olup gebelik planını ertelemiş olan ya da ailesinde erken yaşta menopoz öyküsü olan kadınlara tüp bebek uzmanına başvurarak anne olma şanslarını kaybetmemeleri için yumurtalık rezervlerini kontrol ettirmelerini öneriyoruz. Böylelikle rezervi düşük olan evli kadınlar vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamalı, evli olmayanlar ise yumurtalarını dondurarak ileride gebe kalıp anne olacaklardır." diye belirtti.

SİGARA BAŞARIYI ETKİLİYOR

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen bir diğer faktör ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı oosit kalite ve sayısını azalttığı gibi benzer şekilde sperm sayı ve kalitesini de azaltmakta dolayısıyla elde edilecek embriyoların sayı ve kalitesi düşmektedir. Sigara içicisi olan kadın ve erkek durumunda tedavi başarısı düşecek ve canlı doğum oranları azalacaktır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri