Tükürük bezleri ağızda istemsizce oluşan sorunlardan bir tanesidir. Tükürük içinde oluşan kimyasalların kristalleşmesi ile tükürük taşları oluşur. Oluşan bu taşlar diş kanalını tıkayarak burada taş oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durumu önlemek amacıyla da diş taşlarının sürekli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

TÜKÜRÜK BEZİNDE OLUŞAN TAŞLARIN SEBEPLERİ

Tükürük içinde olan kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat kristalleşen kimyasallardır. Bu kristalleşme ile tükürük bezinde taş oluşur. Kristalleşme ise çeşitli nedenlerle oluşur. Tansiyon dengeleyici ilaçlar, antihistaminikler ve az su içme başlıca nedenleridir.

Tükürük bezlerinin olduğu bölgelerde şişlik ve ağrı başlıca belirtilerdir. Yemek yerken kendini çok daha fazla belli eder. Tükürük taşları salgıya engel olduğundan ağrı oluşur. Sürekli olmayan ağrı, tükürük bezlerinde olan şişlikler, tükürük bezinin enfeksiyon kapması ile kötü kokulu akıntı ve mide bulantısı başlıca belirtilerdir.

TÜKÜRÜK BEZİNDE OLUŞAN TAŞLARIN TEDAVİ SÜRECİ

Tükürük bezlerinin içerisine küçük bir cımbıza benzer bir materyalle girilerek tükürük bezi taşları oldukça kolay temizlenebilmektedir. Bu cerrahi operasyonun herhangi bir riski de bulunmamaktadır.