Ayak anatomisine büyük oranda zarar veren topuklu ayakkabılar ayakların olması gerekenden daha yamuk durmasına sebep olurken kemiklerinde bu yönde değişmesine sebep oluyor. Bu nedenle olması gereken ayak anatomisini oldukça değiştirmektedirler. Topuklu ayakkabılar ilk giyildiğinden itibaren vücut kendini bu duruma alıştırmaya çalışırken sağlığı da olumsuz anlamda etkilenmektedir. Özellikle ayakta oluşan yaralar ve ağrılar bu durumun en büyük ibaresi olmaktadır.

Giydiğimiz topuklu ayakkabıların parmak uçlarına yaptığı baskı sebebiyle kemiklere ve omurgaya da oldukça zararı vardır. Özellikle kalça bölgesine en büyük etkiyi gösterirken ayak parmaklarında  daşekil bozukluklarından kemik yamulmasına kadar bir çok yan etkiyi göstermektedir.

Bir diğer zararlı etkiden bahsedersek; bu tür ayakkabılar sık sık giyildiği zaman zeminin de aynı oranda düz ve engebesiz olması gerekmektedir. Bu durumu sağlayan ortamlarda bulunmak olası bir kazayı da büyük oranda önleyecektir. Bu durumda ayakta en rahat duran ve ayağınızı zorlamayan uzunlukta topuklu ayakkabı tercihi yapmak sağlığınız ve ileride oluşacak herhangi bir olası kaza için oldukça önemlidir.