Topuk Dikeni Nedir Belirtileri Nelerdir? Nöral Terapi Uygulaması Nasıl Uygulanır?

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni kimlerde olur belirtileri nelerdir? Yaşam kalitesini etkileyen topuk dikeninin tedavisi nasıl yapılır? Nöral terapi tedavisi nasıl uygulanır? İşte tüm merak edilenleri sizin için derledik.

Topuk Dikeni Nedir Belirtileri Nelerdir? Nöral Terapi Uygulaması Nasıl Uygulanır?

Hastaların bıçak batması olarak tanımladıkları topuk dikeni, tabanı sert ve uzun süre giyilen ayakkabılardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR? 

Bunların dışında topuk dikeninin ortaya çıkmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlar; ayaktaki sinirleri deforme edecek yürüyüş bozuklukları, sert yüzeylere uzun süre basma, ayaklara ve bileğine baskı uygulayacak kadar kilolu olma, kemer desteksiz tabanları rahatsız eden ayakkabılar, uzun süre ayakta kalma, yanlış ayak egzersizleri yapma gibi etkenler.

TOPUK DİKENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeninin birçok belirtisi arasında şunlar yer alır; sabahları ayak tabanında ve bileğinde şiddetli ağrı, yürürken ayakta batma hissinin olması, topukta sıklıkla yanma şikayeti yaşanması, dizlere kadar kemiklerin ağrıması.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterdikten sonra yapmanız gereken en temel şey, bir ortopedi doktoruna gitmek olmaldır. Doktor durumun ciddiyetini öğrenmek için röntgen çeker. Kemiğin sinirlere ciddi hasar vermesinden dolayı yaşanan his kaybını yeniden yerine getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide sinir ağının incelmiş alanlarına lokal anestetik enjeksiyonlar yapılır. Ardından hasarlı dokuları iyileştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Tedavi neticesinde ise fizik tedavi uygulanır ve tedavi tamamlanır. 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri