Topuk Dikeni Belirtileri Neler?

Topuk dikeni adım atmayı, yürümeyi zorlaştıran bir rahatsızlıktır.Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni belirtileri ve tedavisi hakkında tüm ayrıntılar haberimizde...

Topuk Dikeni Belirtileri Neler?

Gün içinde de bir yerde uzun süre oturduktan sonra ayaklarınızın üzerine basmakta sorun yaşıyorsanız yüksek ihtimalle bu topuk dikenidir.Topuk dikeni tedavi edilmediği takdirde yaşanan yürüyüş bozukluğu ile beraber orantısız yüklenme nedeniyle eklem kireçlenmelerine yol açabilir. 

TOPUK DİKENİ NEDİR? 

Topuk dikeni genellikle ayağın altında bulunan bir tendonun kısalmasıdır. Sorun ayağın yaylanmasını sağlayan bir kasın topuğa bağlandığı yerdeki kısalıktır. Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır.

TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELER?

-Sabah yataktan kalkma sonrası ilk birkaç adımda şiddetli topuk ağrısı ve bu ağrı kendiliğinden yürüme ile geçiyorsa

-Gün içinde uzun süre oturulduğunda ilk kalkmada ağrı oluşur.

-Gün içinde uzun süre yürüyüşler yapıldığında ağrı hissedilir.

-Gün topuk ağrılarına da oldukça sık rastlanır.

-Topuk dikeninde uzun süre yürümek ve dinlenmek ağrıyı artırır. Dokudaki iltihap iyileşmeyene kadar ağrı geçmez.

-Geceleri ayağa yük bindirilmediği için ağrı görülmez.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ

-Topuk Dikeni rahatsızlığının ilk tedavisi istirahattir. Ayağın üzerindeki baskının azaltılması ve aşırı yükleme yapmamaya dikkat edilmesi gerekir.

-Topuk Dikeni belirti hafifletmek için de, ağrılı bölgeye, günde iki, üç defa, yirmi dakika süreyle buz uygulayabilirsiniz.

-Topuk dikeninin nedenlerinden biri olan duruş, yürüme bozukluğunun olup olmadığı muayene edilerek belirlenmelidir. Varsa ilk etapta bu durum iyileştirilmelidir. Duruş bozukluğunun giderilmesi akabinde topuk dikenine de etki edecektir.

-Ayağınızın altına Tenis topu veya konserve kutusu koyup çevirerek masaj yapın.

-Topuk dikeni, ilaç ve doktor tedavisine gerek kalmadan geçebildiği gibi ileri boyutlara gelen rahatsızlıklarda doktora başvurmak gerekir.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri