Tokat’ta Çekirdeği İle Alıç Yiyen 3 Kişi Hastanelik Oldu

Tokat’ta çekirdekleriyle birlikte çok fazla alış tüketen 3 kişi, sindirim sisteminde sıkıntı yaşamaya başlınca hastaneye başvurdu.

Tokat’ta Çekirdeği İle Alıç Yiyen 3 Kişi Hastanelik Oldu

Tokat’ta Çekirdeği İle Alıç Yiyen 3 Kişi Hastanelik Oldu

Tokat ve Sivas bölgesinde yetişen alıç meyvesi fazla tüketildiği zaman ya da çekirdeğiyle birlikte yenildiğinde sindirim sisteminde sorun oluşmasına neden oluyor. Tokat'ta, karın ağrısı şikâyetiyle son bir günde 3 kişi hastaneye başvurdu. Tedavisi süren hastaların çekirdekleriyle birlikte çok fazla alıç tüketmelerinden dolayı sindirim sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı. Uzmanlar alıç meyvesinin fazla tüketilmesi halinde bağırsakta sorun oluşturabileceği, çekirdeği ile yenilmesi durumunda ise mide de kitle oluşturabileceği konusunda uyardı. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Namık Özkan, Sivas ve Tokat yöresinde bol miktarda yetişen alıç meyvesinin tıpta da kullanılan bir meyve olduğunu belirtti. Özkan, alıç meyvesinin içeriğinde bulunan bol miktarda fiber olduğundan bahsederek, ‘Alıç yüzyıllar önce bir kalp hastalıkları ya da sakinleştirici olarak kullanılıyordu. Kalp hastalıklarında kalp ritmini düzenlediği söyleniyor. Ama bu etki alıç meyvesinin az miktarda bir avuç kadar yenmesi ile oluşuyor. Eğer alıç bol miktarda hele de çekirdekleri ile tüketilirse çekirdek mide ya da ince bağırsak sisteminde bir nüve oluşturuyor. Alıçın meyvesi de fiberler nedeni ile onun çevresinde bir top şeklinde birleşerek tıkanıklığa sebep olabiliyor. Hastalar genelde bizlere karın ağrısı şikâyeti ile geliyor. Bir günde sadece benim polikliniğime bu şikâyetlerle 3 hasta geldi. Sorguladığımızda çok miktarda alıç yediklerini söylediler. Yaşlı bir teyzemizi bağırsak tıkanıklığı nedeni ile yatırdık. Yaşlı kişiler genelde dişleri olmadığı için çekirdekleri ile beraber yiyorlar. Bu da bağırsak tıkanıklığı, delinmelere kadar giden sonuçlara neden oluyor’ dedi.

ALICI ÇEKİRDEĞİ İLE TÜKETMEYİN UYARISI

Özkan, sık tüketilen alış meyvesinin çekirdekleriyle birlikte tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunarak şöyle konuştu:

‘Alıcı iyice çiğneyerek ve az miktarda yemelerini öneriyoruz Alıç, yaprağı ve çekirdeğinden çay şeklinde kullanılmasını öneriyoruz. Çay şeklinde tüketildiğinde sakinleştirici bir etkisi de var. Meyvesini tüketirken miktarını iyi ayarlamak lazım.’

Tedavinin mide ve bağırsakta oluşan komplikasyona göre yapılığını belirten Özkan, ‘Eğer midede çok büyük bir top oluşturmuşsa endoskopi olarak o topu küçülterek normal yoldan çıkmasını sağlayabiliyoruz. Bu yöntemde başarılı olamaz isek ya da tıkanıklık oluşturur bağırsakta delinmeye giden bir durum oluşursa o zaman ameliyatla oluşan topu ameliyatla almak gerekebiliyor’ dedi.

ÇOK FAZLA ALIÇ MEYVESİ TÜKETTİ HASTANELİK OLDU

Alıç meyvesini çok fazla tüketmesinden dolayı hastaneye kaldırılan 77 yaşındaki Necmiye İkinci, yaklaşık 3 gündür tedavisi görüyor. İkinci, ‘Alıcı çok yedikten sonra sancılandım. Bağırsaklarım tıkanmış. Doktorların tedavisi ile sağlığıma kavuştu. Alıcı çok fazla yemesinler’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR